Yunanistan’da seçim: Miçotakis, mutlak çoğunluğu sağlayamadı

Erken parlamento seçimlerinin yapıldığı komşu Yunanistan’da sandıklar saat 19.00’da kapandı. Sandıkların yüzde 88’inin açıldığı Yunanistan’da, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in liderliğindeki Yeni Demokrasi (YD) yüzde 40,88 oy oranı ile seçimleri önde götürüyor. İkinci partiden alınan yüzde 20’nin üzerindeki oy farkına rağmen YD yeni seçim sistemine göre 300 sandalyeli mecliste tek başına hükûmeti kuracak sandalye sayısına ulaşamadı.

Mevcut sonuçlara göre YD, yeni mecliste 145 sandalyeye sahip olacak. 300 sandalyeli mecliste tek başına hükümet için 151 sandalyeye ihtiyaç duyuluyor.

Meclise giren partilerin elde ettiği oy oranları ve sandalye sayısı şöyle:

YD: Yüzde 40.88 ve 145 sandalye

SYRİZA: Yüzde 20,07 ve 86 sandalye

PASOK: Yüzde 11,61 ve 41 sandalye

KKE: Yüzde 7,17 ve 22 sandalye

HELEN ÇÖZÜMÜ: Yüzde 4,46 ve 16 sandalye.

Eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in liderliğindeki MERA25, yüzde 2,57’lik oy oranı ile yüzde üçlük barajı aşıp yeni meclise giremedi. Aynı şekilde, eski SYRİZA’lı Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou’nun liderliğindeki Özgürlük Seyri de yüzde 2,85’lik oy oranı seçim barajına takılarak meclis dışında kaldı.

İLK AÇIKLAMALAR

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra konuşan Başbakan Kiriakos Miçotakis partisi ve ailesine teşekkürlerini sundu ve Anayasa’da belirlenen prosedürleri takip edeceği mesajını verdi. Miçotakis, YD’nin yeni seçim sonucu ile Avrupa’nın en büyük merkez sağ partisi konumuna geldiğini’ söyledi.

Miçotakis’in yakın kurmayları ise pazar gecesi YD’nin koalisyon hükûmeti opsiyonlarını pas geçerek haziran ayı içerisinde gerçekleştirilmesi olası olan erken seçimlerde tek başına iktidarı zorlayacağı mesajını verdi.

Haziranda yapılması olası olan yeni seçimlerde yeni bir seçim sistemi yürürlükte olacak. Bu sistemden faydalanması beklenen YD’nin önümüzdeki haftalarda meclise 170’leri aşan bir sandalye sayısı ile geri dönmesi bekleniyor.

SYRIZA’NIN SEÇİM HEZİMETİ

Ana muhalefet partisi SYRİZA ise seçimlerde büyük bir seçim hezimeti yaşadı. Pazar gecesi seçmenlerine seslenen parti lideri Aleksis Çipras, önümüzdeki günlerde mağlubiyetin parti içerisinde değerlendirileceği ve gerekli değişimin devreye gireceği mesajını verdi.

KATILIM ORANI YÜZDE 48’DE KALDI

Öte yandan İçişleri Bakanlığı’na göre, 9 milyon 900 bin seçmen seçmenin bulunduğu Yunanistan’da genel seçimlere katılım oranı saat 17.00 itibariyle yüzde 48,76 olarak belirlendi.

Yunanistan’da kesin olmayan sonuçların saat 21.00 gibi netleşmesi bekleniyor. Komşu ülke bugünkü seçimleri yeni bir seçim sistemi ile gerçekleştiriyor. Seçimlerde yüzde 3’lük baraj uygulanıyor.

HÜKÜMET KURULMAZSA YENİDEN SANDIĞA GİDİLECEK

Mecliste 151 sandalyeyi kazanan parti tek başına iktidar olurken, hiçbir partinin bu sayıya ulaşamaması halinde Cumhurbaşkanı en çok oyu alan parti liderini hükümeti kurmak üzere görevlendirecek. Hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı sırayla en çok oy olan ikinci ve üçüncü parti liderlerine görevi verecek. Liderlerin hükümeti kurmaları için üçer günlük süreleri olacak.

Bu aşamada da hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı tüm siyasi parti liderlerini bir araya getirecek. Bu süreçte de başarısız olunması halinde, tüm partilerin katılımıyla kurulacak geçici bir hükümetle, seçmenler tekrar sandığa gidecek.

Atina’daki son bilgiler yeni seçimlerin haziran sonu ya da temmuz başında gerçekleştirilebileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir