Yılbaşı Hediyelerinde ‘Sığ’lık ve İsrail Sorunu: Kanaldan Geçmekte Zorlanabilir!

Denizaşırı ticaretin en önemli geçişlerinden olan Panama ve Süveyş kanalları iklim krizlerinden ve jeopolitik gerilimlerinden etkilenerek, tedarik zinciri ve küresel ticareti tehdit ediyor. Panama kanalındaki su seviyesinin düşerek geçiş kapasitesinin azalması yanında, İsrail-Filistin’in savaşıyla Süveyş Kanalı’ndan saldırılar nedeniyle geçişlerin etkilenmesi sorun oluşturuyor.

Yeni yılda gönderilecek hediyeleri, Panama Kanalı’ndaki kuraklık ve Süveyş Kanalı’ndan gemi saldırıları zamanında yerlerine ulaştırmayabilir.

Financial Times haberine göre, dünyanın en önemli kanallarından olan Panama ve Süveyş kanallarında yaşanan sorunlar küresel ticareti de etkiliyor .

Panama Kanalı’nda aylardır su seviyesinin düşük olmasıyla Pasifik ve Atlantik okyanuslarını birbirine bağlayan 80,5 km’lik yolda gemi geçiş kapasitesi azaltıldı.

MarineTraffic verilerinde Aralık 2022’nin ilk haftasında kanaldan 238 gemi geçişi görülürken, geçen hafta bu sayı 167 oldu. Gemiler geçiş için yaklaşık 1 aya kadar beklerken, gecikmek istemeyen gemiler de güzergah değiştirerek uzun yolu tercih ediyor.

Dünyanın önde gelen konteyner taşımacılığı şirketlerinden olan Alman Hapag-Lloyd grup başkanı Rolf Habben Jansen ‘Panama Kanalı’ndaki kuraklık ciddi bir endişe kaynağı’ derken, şirket 42 gemisini başka rotaya yönlendirdi. 

Akdeniz’le Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nda da İsrail’in saldırıları endişe oluşturuyor. Yemenli Husiler Hamas’a destek olduklarını açıklayarak kanaldan belli uzaklıktaki olan kargo gemilerine çeşitli saldırılar düzenleyince İsrail bağlantılı gemilerin hedef olduğu iddia edilse de geçişlerin etkileneceği düşünülüyor. Süveyş’ten geçişin zorlaşması halinde küresel tedarik zincirleri ve fiyatlar da ciddi etkilenebilir.

Uzmanlar yılbaşı alışveriş sezonunda durumun daha vahim olabileceğine dair de uyarıyor. Birleşik Krallık İhracat ve Uluslararası Ticaret Enstitüsü genel müdürü Marco Forgione, bazı ürünlerin Noel tatiline yetişemeyecek olduğunu söylerken, aynı anda iki önemli kanalda da sıkıntı oluşmasıyla küresel ticarette “felaket” senaryoları yazıldığı belirtiliyor.

Konteyner gemilerinde taşınan teknolojik aletler, giyim malzemeleri gibi birçok ürün bulunuyor. Bu yıl için yapılabilecek pek fazla bir şey olmazken, gelecek yıl için ürünlerde risklere yönelik hazırlık yapılması konusunda uyarılar yapılıyor.

2021 yılında da Süveyş Kanalı’nda bir geminin karaya oturmasıyla küresel tedarik zincirinde sorunlar artmıştı.

Yemen’de İran’ın destelediği Husiler, Gazze’ye yönelik gıda ve ilaç ambargosunun kaldırılmaması halinde Kızıldeniz’den İsrail’e giden tüm gemilerin geçişini engelleyeceklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx