MASAK, Dilan Polat ve Engin Polat’la İlgili Düğmeye Bastı: 100 Milyonlarca Liralık Şaibeli İşlem Var!

İddialara göre Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kara para akladıkları ve vergi kaçırdıkları iddia edilen Dilan Polat ve Engin Polat’la ilgili rapor hazırladı! Gündeme bomba gibi düşen o raporda, 100 milyonlarca liralık şaibeli işlem olabileceği iddiaları yer aldı! Detaylar…

MASAK, kara para akladıkları ve vergi kaçırdıkları iddialarıyla gündeme gelen Dilan Polat ve Engin Polat’la ilgili düğmeye bastı.

İddialara göre MASAK, Dilan Polat ve Engin Polat’la ilgili rapor hazırladı. Raporda Engin Polat ve akrabalarının şirketlerinin tek elden yönetildiği ve bu şirketlerde kara para aklanıyor olabileceğiyle ilgili iddialar yer aldı.

Rapora göre, Polat Ailesiyle bağlantılı şirketlerin mal tedarik ettiği şirketlerin büyük kısmı, kendileriyle bağlantılı olan tedarikçilerden oluştu.

Yine iddialara göre MASAK, bu tedarikçilerin gerçek mal alışı olmayan, çalışanı, bankacılık hareketi olmayan ve hakkında sahte belge düzenleme kaydı olan şirketler olduğunu saptadı.

Sahte olabileceğine dair şüphe barındıran işlemlerin 200 milyon liradan fazla olduğu, elde edilen hasılatın da nakit olarak çekilip; Engin Polat’a ait şirkete nakit yatırılarak lüks araç ve gayrimenkul alımı gerçekleştirildiği söylendi.

MASAK, söz konusu durumun suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçu oluşturabileceğini düşündü ve savcılığa raporu iletti. Yine iddialara göre Polat ve eşinin kripto varlık, banka ve elektronik para kuruluşları işlemlerinin askıya alınması değerlendirilmesinde bulunuldu.

Engin Polat ve akrabalarının şirketlerinin tek elden yönetilmesi ve bu şirketlere yönelik suç gelirlerini akladıkları iddiası ise gündeme bomba gibi düştü.

MASAK’ın inceleme altına aldığı isimler arasında, Dilan Polat, Polat’ın eşi Engin Polat, Engin Polat’ın babası Sezgin Polat, kardeşi Alper Kürşat Polat, anneannesi Zehra Yılmaz, dayısının eşi Nilgül Yılmaz, Dilan Polat’ın kardeşleri Can Doğu ve Sıla Doğu olmak üzere 8 kişi yer aldı.

Dilan Polat ve 7 kişinin sahibi ve ortağı olduğu güzellik-kozmetik sanayi, estetik ve sağlık hizmetleri, inşaat, mücevherat ve sağlık hizmetleri alanında toplam 16 şirket bulunduğu ortaya çıktı.

Dilan Polat’ın güzellik merkezinin 46 ilde faaliyet gösterdiği söylenen raporda, kozmetik ürünlerinin kendi internet sitelerinde ve online ticaret siteleri üzerinden satışlarının yapıldığı belirlendi.

Şirket hesaplarına gelen paraların, 500 milyon liradan fazla kısmının bankaların ve İYZİCO adlı ödeme kuruluşunun pos ödemeleri ile internet satışlarından kaynaklı ödemeler olduğu ortaya çıktı.

Tespitlere göre söz konusu şirketlerden toplanan tutarın büyük bir kısmı, Polat ve yakın ilişkide bulunduğu kişilerce nakit çekildi ve Engin Polat’ın yöneticisi olduğu şirketin banka hesabına nakit yatırıldı.

Bu şekilde nakit yatırma ve çekmeye konu tutarın yaklaşık 250 milyon lira olduğu iddia edildi.

Elde edilen hasılatın, nakit olarak çekilip kurum hesaplarından çıktıktan sonra, kendi şahsi hesapları ile Engin Polat’a ait Milda Gayrimenkul’e bağlı kurum hesaplarına nakit olarak yatırılıp, lüks araç ve gayrimenkul alımının gerçekleştirilmesinin; suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunu oluşturabileceği kaydedildi.

MASAK, Engin Polat ve babası Sezgin Polat’ın varlıklarına tedbir uygulanması kararını savcılığa bırakırken; Dilan Polat, Engin Polat, Sezgin Polat ile Milda Gayrimenkul Otomotiv Sanayi ve Ticaret’in bankalar, ödeme ve elektronik para kuruluşları ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar nezdindeki işlemlerinin askıya alınmasının uygun olacağı kanaatinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx