İsrail, Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’nı Vurduğunu İtiraf Ederek ‘Savaş Suçunu’ Kabul Etti!

İsrail, Gazze Şeridi’nde bulunan ve birçok sivilin yaşadığı Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırının sorumluluğunu kabul etti. Hamas’ın üst düzey yetkilisi İbrahim Biari’nin hedef alındığını ancak diğer masumların da canının feda edildiğini ifade etti.

İsrail’in askeri gücü, Gazze Şeridi’nde bulunan ve birçok sivilin yaşadığı Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırının sorumluluğunu kabul etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’nin yaptığı basın açıklamasında, Gazze Şeridi’nde yer alan Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıda iki bina tamamen yıkıldı ve çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Bu saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Hagari, İsrail’in Gazze’ye karadan girişinin ardından, Hamas’ın üst düzey yetkilisi İbrahim Biari’nin hedef alındığını ifade etti.

İsrail Ordu Sözcüsü, bu saldırıda “birçok teröristin” öldürüldüğünü iddia etti ve bölgedeki “geniş kapsamlı askeri altyapı nedeniyle diğer binaların da çökmesine sebep olduğunu” savundu.

İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsünün alenen savaş suçu itirafı CNN’den Wolf Blitzer’ın moderatörlüğünde yayınlanan programda yapıldı.

İşte o anlar ve konuşmaların Türkçe çevirisi:

??

  • CNN’den Wolf Blitzer: Hamaslı komutan orada olsa bile, aynı zamanda o mülteci kampında masum sivillerin olduğunu biliyordunuz ve orayı yine de bombaladınız mı? Doğru mu anlıyorum?

  • Duyduğum şey şu mu, komutanı öldürmek için pek çok masum erkek çocuk, kadın ve sivilin olduğunu bildiğiniz halde, onların da öleceğini bildiğiniz halde bir mülteci kampını mı bombaladınız? 

  • IDF sözcüsü: Duyduğun şey şu. Biz o komutana odaklandık dediğim gibi. Bu komutan pek çok İsrailliyi öldürmüş biri. Orada altyapı olabilir, orada tüneller olabilir.

  • CNN: Ama biliyordunuz yani, burası pek çok kadın, çocuk ve sivilin olduğu bir mülteci kampı, bunu biliyordunuz, doğru mu? 

  • IDF: Yani bu da savaşın trajedisi. Onlara güneye gitmelerini söyledik. Hamas’la ilgisi olmayan siviller, lütfen güneye gidin dedik.

  • CNN: Son kez sorayım, orada sivillerin, kadın ve çocukların, Filistinli mültecilerin olduğunu biliyordunuz ve yine de o komutanı öldürmek için kampı bombaladınız, değil mi? Peki öldü mü? 

  • IDF: Evet öldü. Ve biz zaten sivil ölümlerini en aza indirmek için her şeyi yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx