Faiz oranları yüzde 45’te buluştu… Ticari kredi ve mevduat faizi geçen hafta aynı seviyeye ulaştı

TİCARİ kredi faizleri ile mevduat faizleri aynı oranda buluştu. bankaların kredilere uyguladığı ağırlıklı ortalama faiz oranlarını her hafta açıklıyor. 4 Ağustos haftasında ticari TL kredilere uygulanan ortalama faiz yüzde 30.72’ydi. 25 Ağustos haftasında yüzde 32.32 seviyesine yükselen ağırlıklı ortalama faiz, 1 Eylül haftasında yüzde 37.94’e yükseldi. 8 Eylül haftasında yüzde 40 sınırını aşan ticari TL kredi faizleri 22 Eylül haftasında yüzde 42.19 seviyesine geldi. 29 Eylül haftasında da kredi faizi yüzde 45.23’e yükseldi.

3 AYLIK MEVDUAT DA AYNI

Mevduat faizleri de yükseliş trendinde. Merkez Bankası verilerine göre 3 aylık TL mevduata bankaların uyguladığı ağırlıklı ortalama faiz 4 Ağustos haftasında yüzde 27.77’ydi.Eylül başında yüzde 40.87 olan 3 aylık TL mevduat faizi, 15 Eylül haftasında yüzde 41.87 ve 22 Eylül haftasında yüzde 42.74 seviyesine yükseldi. 29 Eylül haftasında ise 3 aylık mevduata uygulanan faiz yüzde 45.21’e yükseldi. 1 aylık mevduata uygulanan faiz ise 1 Eylül haftasında yüzde 26.96’ydı. 22 Eylül haftasında 1 aylık mevduata verilen faiz yüzde 31.58’e yükselirken, 29 Eylül haftasında ise yüzde 33.25’e yükseldi.

Hafize Gaye Erkan

TİCARİ KREDİ AKIŞI

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, ticari kredi akışının daha sağlıklı bir yapıda seyrettiğini söyledi. Erkan, yılın ilk aylarında ticari kredilerde tarihsel ortalamaların üzerinde bir artış gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Politika faizinde gerçekleştirdiğimiz kademeli ve kararlı artışların yanı sıra makroihtiyati çerçevede attığımız sadeleşme adımlarının da katkısıyla piyasa mekanizmasının yeniden tesisi sağlandı. Faiz marjının pozitif alana taşınması ile birlikte reel sektöre TL kredi akışı yeniden başlamıştır” ifadelerini kullandı.

BİREYSEL KREDİLERDE BÜYÜME YAVAŞLADI

Yılın ilk 6 ayında bireysel krediler, kredi kartlarında yüzde 70; taşıt kredileri ise yüzde 68’i aşan oranda yükseldi. Bireysel krediler, toplamda yüzde 40 artarak 2 trilyon liranın üzerine çıktı. Atılan adımların ardından temmuzda yeni sınırlara uyumlu bir büyüme trendine girildi. Bireysel kredilerde büyüme eğilimi yavaşladı. Eylül itibarıyla, 4-haftalık büyüme momentleri toplam bireysel kredilerde aylık yüzde 3, taşıt kredilerinde ise aylık yüzde 0.5 bölgesinde seyrediyor. Erkan, bireysel kredi kartı harcamalarının ise halen yüksek olmakla birlikte yavaşladığına dikkat çekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx