Erdoğan: MİT Suriye’de IŞİD lideri Kureyşi’yi öldürdü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT Türk, ATV Avrupa, Euro D, Euro Star, Kanal 7 Avrupa ortak canlı yayınına katıldı.

Burada sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Erdoğan ellerindeki son anketlere ilişkin de değerlendirmeler yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

GAYET İYİYİM: (Sağlık durumu) Gayet iyiyim. Zaten o günden sonra ben meydanlarda programlarımı yaptım. Bunlardan en önemlisi Ankara programıydı.

SIKINTISIZ DEVAM EDİYOR: (Yurtdışında seçimlere katılım) Sandığı artık vatandaşımızın ayağına götürüyoruz. 14 Mayıs’ta inşallah yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum. Oy kullanma süreci sıkıntısız devam ediyor. Türkiye’de oy ve sandık güvenliği noktasında ne yapılıyorsa yurt dışındaki seçimlerde de aynısını yapıyoruz.

GÜZEL BİR TABLO VAR ÖNÜMÜZDE: Lehte bir havayı anketlerde de görüyoruz. Gerek cumhurbaşkanlığında gerek Cumhur İttifakı olarak güzel bir tablo şu anda önümüzde.

BU MASAYA ARTIK CÜMBÜŞ MASASI DİYEBİLİRİZ: 7’li masa, tabii artık onu şimdi ‘7’li masa’ diye kullanmamak lazım, yanlış olur. 9’lu masa oldu. Malum yanlarına Ankara, İstanbul Belediye başkanlarını da taktılar. Masadaki sayı arttı ve bütün bunlarla beraber iş biraz daha ilerledi. Şimdi bir de Kandil’deki malum tipler onlar da şimdi bu masaya ortak oldular. Oradan ne yapıyorlar, mesajlar veriyorlar. Bilmiyorum bunlarla ilgili sizde de çekimler, vesaire var mı, çünkü benim yurtdışındaki vatandaşım Kandil’deki bu terör örgütlerinin başlarının verdiği mesajları onlara iletmesi lazım, ulaştırması lazım ki bunlar bedelini ağır ödesinler. Bu masaya biz artık bir ‘cümbüş masası’ diyebiliriz.

EŞEĞİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLAYIN , BU KADAR KONUŞMAYIN: Türkiye’de oy ve sandık güvenliği noktasında ne yapılıyorsa yurtdışındaki seçimlerde de bunun aynısını hatta çok daha fazlasıyla yapıyoruz.

Her sandıkta kullanılan oylar, her gün sandık kurulu üyeleri, müşahitleri ve vatandaşların gözetiminde çuvallara konulup mühürleniyor, sonra konsolosluklarımıza getiriyor. Burada özel güvenlikli bölmelerde muhafaza ediliyor, bu odaların kapılarında 6 ayrı kilit bulunuyor. Bu kilitlerin her biri kamu kurumlarının ve siyasi parti temsilcilerine ait. Hepsi aynı anda orada olmadan kapılar açılmıyor. Oy verme süresi bittikten sonra ağzı mühürlü olarak gelen oy torbaları, Ankara’da seçim kurulunun denetimi altında sandık kurullarında açılacak. Türkiye’de yapılan seçimlerde olduğu gibi sayım ve dökümü yapılacak, ardından sonuçlar tutanak altına alınacak. Yurt dışı oylar, cumhurbaşkanı seçimi için genel oylara, milletvekili seçimi için ise oranına göre il seçim çevrelerinin oylarına eklenecek. Olay bu ama muhalefet şimdiden işi garantiye almak için hep sandık güvenliği, sandık güvenliği… Zaten siz bu sandık güvenliği meselesini Türkiye için de kullanıyorsunuz. Türkiye’de her sandıkta sizin de temsilcileriniz var. Eşeği sağlam kazığa bağlayın, bunları da bu kadar konuşmayın.

1 MAYISI ADETA BAYRAM OLARAK İLAN EDEN BİZİZ: Ben de işçi bir babanın oğlu olarak dünyaya geldim ve ilk gençlik yıllarım çalışmakla geçti. Bunun için 1 Mayıs’ı kendi günüm olarak görüyorum.

1 Mayıs’ı adeta bayram olarak ilan eden biziz. Bizden önce sadece bunun lafını yaptılar.

MİT, IŞİD LİDERİNİ ÖLDÜRDÜ: MİT, DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun zamandır takip ediyordu, dün Suriye’deki operasyonla etkisiz hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir