Diyarbakır’da Galeria binasının enkazına karanfiller bırakıldı

Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria Sitesi önünde anma gerçekleştirdi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Serra Bucak ile Doğan Hatun’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi, siteye kadar yürüyerek, enkazın olduğu yere karanfiller bıraktı.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Platform Sözcüsü Elif Turan, “Bir yıl geçmesine rağmen acısı halen çok taze, kabuk bağlamayan bir yaramız var. Çünkü bu doğa olayı, alınamayan önlemler, bilimin ve tekniğin önemsenmemesinden kaynaklı bir felakete dönüştü” dedi.

DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı adayı Doğan Hatun, deprem sonrası yaşanan felakete herkesin tanıklık yaptığına işaret ederek, “Depremden daha büyük bir felaket olan sahipsizliğe de tanık olduk. Bir bütün olarak 10 ilde yaşanan bütün yurttaşların nasıl devlet tarafından sahipsiz kaldığına da tanık olduk. Amed, o gün depremden 17 dakika sonra kriz masası oluşturdu. Başta kendi yaraları, daha sonra gücü oranında bütün illerin yaralarını sarmaya başladı” diye konuştu.

M.A.’da yer alan habere göre; CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da depremde hayatını kaybedenleri andı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx