Bedelli Askerlikte Düzenleme İddiaları Bakan Güler’i Kızdırdı: “Böyle Şey Olur mu?”

Bedelli askerlik yapacak vatandaşlardan bir kısmının ‘kışlasız askerlik’ beklentisi Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i kızdırdı. Bakan Güler, ‘Şimdi neredeyse evlerinde askerlik yapmak istiyorlar. Bir de onlara para gönderelim. Böyle şey olur mu?’ ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlik uygulaması, toplumsal vicdanda oluşturduğu yara nedeniyle Türkiye’de uzun bir müddetten beri tartışma konusu.

2019’da çıkan kanunla birlikte bedelli askerlik artık kalıcı bir hale gelmişti. Bedelli askerler şu anda 1 aylık temel askeri eğitimi aldıktan sonra askerlik görevini tamamlamış sayılıyor.

122 bin lira olan ücreti ödeyerek yapılan bedelli askerlik dışındaki normal askerlikte ise süre 6 ay.

Ancak bir süredir ortalıkta dolaşan askerlerin 1 aylık temel eğitimi de almayacağı yönünde çıkan iddialar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i kızdırdı.

Saygı Öztürk’ün bugünkü yazısında aktardığına göre, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, bedelli askerlikte düzenleme olacağına yönelik iddiaları reddederek şunları söyledi ⬇️

Kaynak…

“Bedelli askerlik isteyenlerin taleplerini dikkate alıp ona göre düzenleme yapmıştık. Şimdi neredeyse evlerinde askerlik yapmak istiyorlar. Bir de onlara para gönderelim. Böyle şey olur mu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir