21 yıl sonra gelen mektuplar iki kardeşi duygulandırdı

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından 2002 yılında başlatılan “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılına Mektup Kampanyası” kapsamında, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan 40 bin kişi, arkadaşlarına ve yakınlarına 2023 yılında teslim edilmek üzere mektup yazdı.

İzmir’de yaşayan Mustafa Kocatürk de 21 yıl önce oğulları Utku Han ve Celal Can Kocatürk’e hitaben birer mektup kaleme aldı. Mektuplar 21 yıl sonra, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 2 oğluna da teslim edildi.

Kocatürk, mektupları 2002 yılında Turgutlu’da yaşarken yazdığını belirterek, “O zamanlar küçük oğlum ana sınıf, büyük oğlum ise 3’üncü sınıf öğrencisiydi. 37 yaşında 57 yaşımı hayal ederek, bir yandan da hayatta olup olmayacağımızı bilmeden onlara gerekli hayat ve iş nasihatleri vermiştim.

Yaklaşık 25 yıldır özel okul işletiyorum. Mektupta, kurduğum okulun maddi değil manevi değerinin yüksek olduğunu yazdım. Çünkü bugüne kadar 4 bin civarında mezun ve Cumhuriyet’e sahip çıkacak gençleri yetiştirdik.

57 yaşına geldiğimde onlar belki bir doktor, avukat ya da bu ülke yönetiminde olan gençler oldu. Bugün o anki duygularımı yeniden yaşıyorum. Seneler içinde benim dahi aklımdan çıkan bu mektup bir postacı tarafından adresimize ulaştırılmış” dedi.

Mektupları alan oğulları Utku Han ve Celal Can Kocatürk ise duygusal anlar yaşadı.

Utku Han Kocatürk, mektubu okuduğunda gözyaşlarını tutmadığını belirterek, “Duygu dolu bir mektuptu. Bir insanın 37 yaşındayken 57 yaşını düşünebilmesi ve bu anları yazabilmesi çok kıymetli. Babam da bu mektubun varlığını unutmuştu. Ben de bir çocuğum olursa aynı şekilde daha sonrası için bir mektup yazmak isterim” dedi.

Celal Can Kocatürk ise mektubu okuyunca geçmişe döndüğünü belirterek, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılı benim için daha da anlam kazandı. Atatürk’ün izinde, Cumhuriyet yolunda öğrenciler yetiştirmek için yıllardır çabalıyoruz. Gururlu ve mutluyuz. Ben de geçen yıl evlendim, çocuğum yok. Babamın bana bıraktığı gibi ilerde çocuğuma bir hatıra bırakmak isterim” ifadelerini kullandı.

Mektuplar, iki kardeşte duygusal anlar yaşatırken, aynı zamanda Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutlamanın da bir vesilesi oldu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx