Tarihte bir ilk! Papa, Irak’a gidiyor

Tarihte bir ilk! Papa, Irak'a gidiyor
Tarihte bir ilk! Papa, Irak'a gidiyor

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, cuma günü gideceği Irak’ta resmi temaslarda bulunacak. Bu ziyaretle tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gitmiş olacak.
Vatikan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in Irak ziyaretini “Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyor” sözleriyle duyurdu.

IRAK ZİYARETİ 4 GÜN SÜRECEK

Papa’nın 5-8 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaretin programı belli oldu. Vatikan’ın paylaştığı programa göre Papa Francis, ilk olarak başkent Bağdat’ta temaslarda bulunacak.

EZİDİLERLE BİR ARAYA GELECEK

6 Mart’ta Necef’te Irak’taki Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali Es-Sistani ile görüşecek. Katoliklerin ruhani lideri, Ezidilerle de bir araya gelecek. 7 Mart’ta Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek, Musul’u da ziyaret edip 8 Mart’ta Vatikan’a dönecek.

“DİĞER ZİYARETLERDEN FARKLI, GÜVENLİK İHTİYAÇLARI VAR”

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Papa Francis’in Irak’a ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

Papa’nın, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii’lerden oluşan bir ülkeye gittiğini dile getiren Bruni, Irak’ta diğer ziyaretlerden farklı güvenlik ihtiyaçlarının olduğunu söyledi ve “Papa’nın zırhlı araç kullanması muhtemeldir” yorumunu yaptı. Papa, salgın nedeniyle 2020’deki dış ziyaretlerini iptal etmişti. Irak ziyareti, yaklaşık 16 aydır dış gezi yapmayan Papa’nın 33’üncü dış gezisi olacak.

Papa’dan Irak’a 4 günlük ziyaret

 

Papa Franciscus’a Kovid-19 aşısı yapıldı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*