Son Dakika… RTÜK yeniden muhalifleri gaye aldı: Halk TV, HaberTürk, TELE1, Spotify ve Netflix’e ceza!

Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK), “Jurassic World Kretase Kampı” isimli animasyon sinemasında toplumun ulusal ve manevi kıymetleri, genel ahlak ve ailenin korunması prensibinin ihlal edildiği gerekçesiyle Netflix’e idari yaptırım uyguladı.

İlgili üretime “18 yaş ve üzeri” kollayıcı sembolüyle katalogda yer veren Netflix’in, imali “Ailece İzlenebilecek Diziler” olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş kümesine yönelik olmayan imale maruz kalmalarına neden olabileceğini pahalandıran RTÜK, “Yayın hizmetleri toplumun ulusal ve manevi kıymetlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması unsuruna muhalif olamaz.” kararını ihlal eden Netflix’e idari yaptırım uyguladı.

SPOTİFY, TELE 1, HALK TV VE HABERTÜRK’E DE YAPTIRIM UYGULANDI

Müzik platformu Spotify içerisinde yer alan ulusal manevi pahalara hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, siyasi parti önderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerinin de platformdan temizlenmesine karar verildi.

RTÜK, “Deli Murat Show” programında bayanlara hakaret içeren kelamlar nedeniyle İstanbul’un Sesi radyosuna da üst sondan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Tele 1’e ise izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız yarar elde edildiği, mahkemenin verdiği yayın yasağına uyulmadığı, Halk Tv’ye de iki farklı programda ulusal ve manevi pahalarla, Cumhurbaşkanı’na, İçişleri Bakanı ve Bakanlık yetkililerine hakaret nedeniyle yaptırım uygulandı.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müracaat dilekçesini dikkate alan RTÜK, “Teke Tek Bilim” programında konuşan Celal Şengör’ün dini bedellere hakaret eden kelamlarını yayıncılık unsurlarına alışılmamış bularak Habertürk’e de idari para cezası verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.