Seçim sonuçları Hazine yardımı dağılımlarını değiştirdi!

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri‘nin sonuçlarının ardından partilerin Hazine yardımı dağılımları belli oldu

TOPLAM 5 MİLYAR LİRA HAZİNE YARDIMI

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Siyasi Partiler Kanunu uyarınca partilere yapılan Hazine yardımı, son milletvekili seçimine göre belirleniyor. Barajı aşmış bulunan siyasi partilere o yılki genel bütçe gelirlerinin 5000’de 2’si oranındaki ödenek, ülke barajını aşan partilerin aldıkları oy oranına göre paylaştırılıyor. Milletvekili seçiminde ülke barajı yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürüldü. Milletvekili seçimlerinde geçerli oyların yüzde 3’ünden fazlasını almış partilere ise, barajı aşan en düşük oy almış partiyle orantılı olarak Hazine yardımı yapılıyor.

Hazine yardımı, milletvekili seçiminin yapıldığı yıllarda üç katı, yerel seçimin yapıldığı yıllarda ise iki katı olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl milletvekili seçimi dolayısıyla partilere toplam 5 milyar lira Hazine yardımı yapıldı. AKP 2 milyar 179,5 milyon, CHP 1 milyar 157,4 milyon, MHP 567,3 milyon, İYİ Parti 509,1 milyon lira Hazine yardımı aldı. Önce tedbir konulan, Mart’ta ise Anayasa Mahkemesi’nce tedbir kararı kaldırılan HDP’ye ise 598,8 milyon lira Hazine yardımı yapıldı.

MİLLETVEKİL BAŞINA HARCAMADA CHP ÖNDE!

Geçici seçim sonuçlarına göre; barajı aşan partilerden AKP 267, CHP 169, MHP 50, HDP 61, İYİ Parti de 44 milletvekili çıkardı.

Hazine yardımının milletvekili sayısına bölümüyle hesaplanan vekil başına en düşük harcamayı 6,8 milyon TL ile CHP yaptı. AKP 1 vekil için 8,2 milyon, MHP 11,3 milyon lira harcarken, en fazla harcamayı 11,6 milyon lirayla İYİ Parti yaptı. Hazine yardımı HDP’ye yapılmakla birlikte, seçime Yeşil Sol Parti adıyla girildi, vekil başına harcama 9,8 milyon lira oldu.

Pazar günü yapılan seçim sonuçları, barajı aşan partilerin gelecek 5 yıl boyunca Hazine yardımından alacakları payı da belirleyecek. 2018 seçiminde İYİ Parti yüzde 9,96 oranında oy aldığı için bu partinin aldığı Hazine yardımı genel bütçe gelirlerinin 5000’de 2’si oranına dahil edilmiyordu. Bu şekilde hesaplanan tutara ilaveten veriliyordu ve Hazinece her yıl yaklaşık yüzde 11 oranında daha fazla Hazine yardımı yapılıyordu. Ülke barajı yüzde 7’ye indirildiği için önümüzdeki 5 yıllık dönemde ilave Hazine yardımı yapılmayacak. Bundan dolayı yardım pastası küçülecek.

Küçülen Hazine yardımı pastasından en fazla payı AKP almaya devam edecek, ancak payı 5’te bir oranında azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı, AKP’nin Ocak ayındaki Hazine yardımı 726,5 milyon liradan 597 milyon liraya düşecekti.

CHP’NİN PAYINDA ARTIŞ

Oy oranı 2018’de yüzde 22,65 iken bu yıl yüzde 25,33’e çıkan CHP’nin Hazine yardımından alacağı pay artacak. Seçim sonucu bu yılki yardımlara uygulanmış olsaydı CHP’nin Hazine yardımı 385,8 milyon lira yerine 425 milyon lira olacaktı.

CHP dışındaki diğer tüm partilerin hazine yardımından alacakları pay azalacak. 14 Mayıs seçim sonucu dikkate alınsaydı bu yılki hazine yardımı MHP’de 189,1 milyondan 169 milyona, HDP’de 199,6 milyon olan yardım Yeşil Sol Parti’de 162,6 milyona, İYİ Parti’de ise 169,7 milyondan 147,7 milyon liraya gerileyecekti.

Gelecek yıl Mart ayında yerel seçimler yapılacağı için siyasi partilere 2024 yılında normal yılların iki katı tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir