Sarayı işgal edilen Sri Lanka başkanı, ülkeden kaçmayı başaramadı

Sri Lanka’da sarayı muhalif göstericiler tarafından işgal edilen ve protestolar nedeniyle istifaya hazırlanan Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın Dubai’ye kaçmaya çalıştığı fakat havalimanı çalışanları tarafından durdurulduğu ortaya çıktı.

Sri Lanka’da ekonomik krize öfkenin denetimden çıkmasıyla cumartesi günü halkın sarayını işgal ettiği Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeden kaçmaya çalıştığı ancak başaramadığı ortaya çıktı.

Ekonomik çöküşten idaresi sorumlu tutan binlerce kişi, hafta sonunda Rajapaksa’nın başşehir Coolombo’daki başkanlık konutunu işgal etmiş ve ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin konutunu ateşe vermişti. Devlet liderinin konutuna yerleşen ve havuzunda yüzen binlerce Sri Lankalı, Rajapaksa ve Başbakan Wickremesinghe’nin istifaları katılaşana kadar işgali sürdüreceklerini belirtiyor.

Göstericiler, cumartesi gününden beri devlet başkanlığı sarayından ayrılmıyor.

HAVALİMANI ÇALIAŞNLARI GİTMESİNE MÜSAADE VERMEDİ

Sri Lanka basını, şiddetli protestolar sonrası istifayı kabul eden Devlet Lideri Rajapaksa’nın dün gece uçakla Dubai’ye gitmek istediğini fakat havalimanı işçisi tarafından durdurulduğunu aktardı. Yarın resmen istifa edeceği belirtilen Rajapaksa’nın, tutuklanmaktan kaçınmak için dokunulmazlığı bitmeden ülkeden ayrılmak istediği sanılıyor.

Havalimanındaki çalışanların çıkışına müsaade vermediği önderin dört uçuşu kaçırdığı ve eşiyle bir arada yakınlardaki bir askeri üsse geri döndüğü kaydedildi. Haber ajansı AFP’ye konuşan kimi yetkililer de Rajapaksa’nın “B planı” olarak donanmaya ilişkin bir gemiyle ada ülkesinden kaçmayı planladığını aktardı.

Öte yandan Sri Lanka polisi, Rajapaksa’nın kardeşi ve eski Maliye Bakanı Basil Rajapaksa’nın yurt dışına çıkışını da engellediklerini açıkladı. Basil Rajapaksa, kriz nedeniyle patlak veren protestoların akabinde nisan ayında istifa etmişti. Sri Lanka önderinin bir öbür kardeşi olan eski Başbakan Mahinda Rajapaksa da protestoların sürmesi sonucu mayısta vazifeden ayrılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.