Rusya’dan Türkiye’ye NATO üzerinden Suriye iletisi: İsveç ve Finlandiya karşılığında harekata göz yummayız

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlemeyi planladığı yeni harekatın tartışmaları sürerken Rusya’dan yeni bir açıklama daha geldi. Kazakistan’ın başşehri Nursultan’da Suriye bahisli görüşmelere katılan Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, ülkesinin Türkiye’nin Suriye’de düzenleyeceği bir harekat planını iptal etmesi için ikna etmeye uğraştığını belirtti.

ANKARA’YI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Rus Tass Haber Ajansı’nın aktardığına nazaran Kazakistan’da düzenlenen görüşmeler sırasında açıklama yapan Lavrentyev “Meselelerin şiddete başvurmadan, barışçı yollarla çözülmesi için onları ikna etmeye çalışıyoruz zira şiddet gerginliği arttırır” dedi. Tass ajansı ayrıyeten Lavrentyev’un Ankara’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması konusundaki tavrı karşılığında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyonuna Rusya’nın göz yummayacağını söylediğini aktardı.

Lavrentyev evvelki gün de “Bunun durumu istikrarsızlaştırabilecek, tansiyonu tırmandırabilecek ve ülkede yeni bir düşmanlık dalgasına yol açabilecek mantıksız bir adım olacağına inanıyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

TÜRKİYE 30 KİLOMETRELİK ÇİZGİ OLUŞTURMAK İSTİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinden kaynaklanan güvenlik tasaları bulunduğunu ve bunu yeni bir harekatla gidermeyi planladıklarını açıklamıştı.

“Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı ve Pençe-Kilit’le güney hududumuzda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu darmadağın ettik” diye konuşan Erdoğan yeni harekatla güney hudutlarından 30 kilometre içeri hakikat güvenlik alanında rahatsız edilmemek için adım atılacağını bildirmişti.

Suriye Devlet Lideri Beşar Esad da bir Rus televizyon kanalına verdiği mülakatta Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yeni bir askeri harekat düzenlemesi halinde orduları karşı karşıya gelirse karşılık vereceklerini belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.