Putin’i korona virüsten korumak için hangi tedbirler alındı?

Putin'i korona virüsten korumak için hangi tedbirler alındı?
Putin'i korona virüsten korumak için hangi tedbirler alındı?

Küresel korona virüs salgınının başından beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in korunması için çok kapsamlı önlemler alındı. Peki bu Kremlin tarzı karantinanın bedeli ne oldu? Karantina nasıl uygulandı? BBC Rusça servisinden gazeteciler araştırdı.

* Geçen bir yıl içinde yüzlerce kişi Putin ile yakın temasa geçmeden önce kendilerini karantinaya almak zorunda kaldı. Bazı kişiler ise Putin ile yakın temasta olacak kişiler ile görüştükleri için kendilerini izole etmek durumundaydı.

* 25 Mart 2020’de Putin, 1 Nisan haftasında işe gidilmeyeceğini açıkladı, Nisan ayında ise korona virüs önlemleri sıkılaştırıldı. Bu sırada Rossiya Havayolu’nun Putin ve üst düzey hükümet yetkililerine hizmet veren özel ekibinde yer alan 60 kişi, 26 Mart 2020’de Moskova’ya yakın bir otelde karantinaya girdi. O zamandan beri yüzlerce pilot, doktor, Putin’in ziyaretçileri, sürücü ve diğer personel, Rusya’daki onlarca otelde Putin’i korona virüsten korumak için karantinaya alındı.

* Son dönemde Putin’e Rusya menşeili bir aşı yapıldı ancak hangi aşı olduğu açıklanmadı.

* BBC Rusça Servisi, başkanlık ofisinin düzenli bir şekilde işlemesinden sorumlu olan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Direktörlüğü ofisinin pandemiyle mücadelesinde kamu bütçesinden 84 milyon dolar aldığını hesapladı.

* Moskova, Kırım ve Soçi’deki 12 otelin Kremlin’in karantina programı için kullanıldığını ortaya çıktı.

* 9 Mayıs’tan 24 Haziran 2020’ye kaydırılan II. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlamak için düzenlenen Zafer Günü kutlamasında küçük çapta da olsa bir askeri geçit töreni düzenlenmiş, gaziler ve ünlüler Putin’le el sıkışmıştı. Bloomberg’in haberine göre Putin ile bağlantıya geçmeden önce 80 ve 90’lı yaşlarda olan gazilerin de içinde olduğu 200 kişi etkinlikten iki hafta önce karantinaya girmek zorunda kaldı.

* TASS ve RIA-Novosti devlet haber ajansları, yaklaşık 20 gazetecinin Moskova’daki bir otelde karantinaya girdiğini aktardı. Gazeteciler tek kişilik odalarda kalmış, birbirleriyle yüz yüze görüşememiş, sigara ve alkol kullanmalarına izin verilmemiş, dışarıdan gelen paketleri dezenfekte edilmiş, günde üç defa odalarının kapısına bırakılan kaplardan yemek yiyebilmişlerdi. Gazetecilerle bağlantıya geçen herkes kişisel koruyucu ekipman giymişti.

* Putin ile görüşmeden önce yerel siyasetçilerin de izolasyona girdiğine dair haberler yapıldı.

* Sarov kasabasında Nizhny Novgorod bölgesi yetkililerinin, ziyareti sırasında Putin’in koronavirüsten etkilenmesini engellemek için 13 bin dolar harcadığı aktarıldı.

Brezilya’da yeni Kovid-19! Tam 18 mutasyonun birleşimi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*