Öğrenci affı nedir? Öğrenci affı kimleri kapsıyor?

AKP, kendi periyodunda 7. kere öğrenci affı çıkarmak içi hazırlanıyor. 2008’e kadarki öğrenci affından, disiplin cezaları öğrenci sicil belgelerinden silinmişti. 2011, 2012 ve 2018 aflarında, ‘terör suçu’ af kapsamı dışına alınmıştı.

AKP’nin 7. sefer çıkarmaya hazırlandığı öğrenci affı için YÖK’ün çalışması tamamlandı. Üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen 4 milyon 242 bin 316 öğrenci aftan yararlanacak.

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Türkiye’de Yükseköğretim öğrencileri için ceza afları, çeşitli nedenlerden ötürü yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılması manasına geliyor.
Öğrenci affı lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsayacak.

ÖĞRENCİ AFFI NE VAKİT ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu.

*TBMM’mizin komite ve genel heyet faaliyetlerinde sizlere muvaffakiyetler diliyorum. Adana’daki gençlik şölenindeki coşku, AK Parti ile gençler ortasındaki köprüyü görmemize imkan sağlamıştı.

*Gençlerimize müjde vermek istiyorum. Öğrenci affı teklifini önümüzdeki günlerde Meclis’e sunuyoruz. Eğitimlerini bırakma mecburiyetinde kalanlara dönüş yolunu açıyor.

*29 Mayıs’ta fetih merasimlerinde vatandaşlarımızla bir ortaya geldik. İstanbul’a hizmet etmenin de değerli olduğunu ispat etmiş takımız. Tüm dikkatimizi bu kenti geleceğe taşıyacak projelere veriyoruz.

ÖĞRENCİ AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

Kayıt yenilememe, yatay geçiş, lise diploması olmadığı için süreksiz kaydı silinenler, diplomasını kayıt yaptırdığı halde kısmına götürmeyenler ile üst üste 4 periyot kayıt yenilemeyen açık öğretim öğrencileri başvurabilecek. Son afta da terör kabahati, af kapsamı dışında bırakıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.