Nureddin Nebati tekrar tutturamadı: TL tabanı gördü demişti, dolar 17’yi aştı

Nureddin Nebati’nin mart ayında dolar 14,84 iken “Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” demişti… Bugün doların 17 lirayı aşmasının akabinde Nebati’nin hususla ilgili değerlendirmelerini kamuoyu merak ediyor.

Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) sisteminin açıklandığı 17 Aralık günü 18 liradan 11 lira düzeylerine gerileyen dolar/TL kuru yeni yıla 13 lira düzeylerinde başladı ve Mart-Nisan-Mayıs aylarını 14.00 – 14.60 aralığında geçirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mart ayında yaptığı açıklamada “Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun” derken, dolar/TL mayıs ayında 15’i geçti. Haziran ayına 16 düzeyinin üzerinde başlayan dolar kuru bugün 17 lira düzeyini de geçti.

Döviz piyasasındaki bu gelişmeler mart ayında “Türkiye iktisadını kurtardık elhamdülillah” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yakın devirde yaptığı açıklamaları yine gündeme getirdi:

LÜTFEN GÜVENİN 

19 Mart 2022: Ulusal para ünitemize lütfen itimadın. Bitti… Türkiye ekonomik modeliyle bundan sonra risklerin bertaraf edildiği, birinci başta yaşanmış olan risklerin artık güzelleştirildiği, geleceğe itimatla bakan bir Türkiye’de olduğumuzu lütfen unutmayın. Faiz ve kur odağında sığ bir alan içerisinde sıkışan Türkiye iktisadını kurtardık elhamdülillah.

TÜRK LİRASINA İNANCI ARTIRIYORUZ

21 Mart 2022: Enflasyon ilgili bir kasvetimiz var. Hiç merak etmeyin, aşıyoruz, aşacağız. Türk lirasına inancı artırıyoruz. Türkiye iktisadını faiz ve kur sarmalından çıkardık.

TÜRK LİRASI EN ZAYIF DURUMDA

22 Mart 2022: Bunlar bekliyorlar dolar kuru 20, 25, 30 lira olacak. Bilerek yayıyorlar. Niçin olsun? Zati Türk Lirası şu an en zayıf durumunda. Gideceği bir yer yok bir kez. Vatandaş rahat olsun. Yatırımcı niçin çıksın. En makûs ihtimalle dövizi sabit devam edecek.

DÖVİZ KURU STABİL

4 Nisan 2022: Enflasyon, faiz ve kur bu değerli bir kıskaç. Bu üç alanda birincisi, kurların stabil hale gelmesiydi. Türkiye’de uzun yıllardan sonra kurun stabil olması noktasında döviz kurunda stabilizasyon sağlandı.

DÖVİZ KURU DENETİM ALTINDA

15 Nisan 2022: Meseleleri halı altına süpürenlerden değiliz. Döviz kurları denetim altında, enflasyonun üstesinden geleceğiz. Türk Lirası’na itimadın. Döviz kredisi ve dövizle süreç yapmaktan vazgeçin. Kur stabil hale geldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.