Milyonda bir gerçekleşen mucize! Gebeyken hamile kaldı, 3,5 ayda iki defa doğum yaptı

Adıyaman’da bir keçi gebeyken ikinci bir hamilelik geçirerek milyonda bir görülen bir mucize gerçekleştirdi. Tıbben gebelik mühleti 5 ay olan keçilerin bilakis 3,5 ayda iki defa doğum yaptı. 

Adıyaman’da yaşayan Sarıkaya ailesi, Kurban Bayramı’nda kesmek için 2 ay evvel bir keçi satın aldı. Beraberinde 1,5 aylık yavrusuyla birlikte aldıkları keçiyi besleyen Sarıkaya Ailesi, geçtiğimiz günlerde bir şokla karşılaştı.

Aile sabah kalktıklarında keçilerinin yanında bir yavru keçisi olduğunu fark etti. Kurbanlık için aldıkları keçi, kısa müddette ikinci doğumunu yaptı.

EŞİNE NDER RASTLANAN SÜPERFETASYON 

Emine Sarıkaya, yeni yeni yürümeye başlayan yavru keçiye ‘Gümüş’ ismini verdi. Kedi yavrusu büyüklüğünde dünyaya gelen keçi yavrusunu birinci gördüklerinde şaşkına dönen aile yavru keçiyi veteriner tabibe denetim ettirdi.

Veteriner Doktor Zeki Selçuk, tıp dünyasında eşine seçkin rastlanan ve milyonda bir görülen bu olayın ‘Süperfetasyon’ olduğunu söyledi. Şaşkınlığını gizleyemeyen Zeki Selçuk, 24 yıllık meslek hayatında birinci kere bu türlü bir olayla karşılaştığını vurguladı.

Veteriner Doktor Zeki Selçuk, “Zaten hamile olan bir keçinin gebelik sürecinde ikinci kere çiftleşmesi sonucu süperfetasyon dediğimiz bir olayla karşı karşıyayız. Bu durum köpeklerde ve domuzlarda çok yaygın olmasına karşın keçilerde milyonda bir görülür. Emine’nin keçisiyle bir öteki enteresan olay daha yaşamış olduk. Zira bu gebelik birebir eş vakitli sonlanabilir. Genelde prematüre doğum halinde sonlanır fakat 2 ay evvel doğum yapan Emine’nin keçisi 2 ay sonra ikinci doğumunu yapıyor” dedi.

DOĞUM YAPMASAYDI KESECEKTİK

Daha sonra konuşan keçi sahibi Emine Sarıkaya ise

“Biz bunu olağanda beslemek için aldık, kurbanlığa yetiştirmek için. 1,5 aylık bir yavrusu vardı. Sonradan doğum yaptığını görünce çok şaşırdık. Milyonda bir görülen bir durummuş. Olağanda yavrusu olan bir keçi yavrulamıyor, o halde şaşırdık. Doğum yapmasaydı kesecektik kurbanda, kurtulmuş oldu yani yavrumuz.

Aldığımızda 1,5 aylık yavrusu vardı. O yüzden gebe olma ihtimalini düşünmedik, erkek keçimiz de yok. Geldiği yerden yavru getirdi. 2 ay aralıklarla 2 yavrusu oldu. Durumu çok yeterli biraz erken doğdu, şu an sıhhat durumu çok uygun.

Veteriner tabibimiz çok sağlıklı olduğunu söyledi. Dişlerinin çıktığını ve rastgele bir sorunun olmadığını söyledi. Annenin sıhhat durumu da çok yeterli, şu anda besliyoruz. Evet olağanda milyonda bir görülen vaka” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.