Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan uzay çöplerine karşı yeni plan

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotların çöpleri şimdiye kadar atmosferde yanmak üzere olan bir kargo gemisine yığılıyordu. Ayrıyeten uzay yürüyüşleri sırasında da küçük eşyaları elden çıkarmak zorunda kalıyorlardı lakin artık çok daha âlâ bir prosedür bulundu.

Çarşamba günü, Nanoracks isimli şirket 2 Temmuz’da firmanın yeni yörüngesel atık bertaraf teknolojisinin bir testinde yaklaşık 78 kiloluk çöpün özel bir çöp torbasına atıldığını duyurdu. Nanoracks’a nazaran deney meselesiz geçti.

Nanoracks, kullanılmış köpük, paketleme gereçleri, takım hijyen eserleri, grup kıyafetleri, kargo transfer çantaları ve ofis materyalleri içeren atık torbasında bulunan bileşenlerin bir listesini verdi. Test o kadar âlâ gitti ki firma, 2027’de faaliyete geçmesi planlanan Starlab isimli ticari uzay istasyonunda misal bir imha sistemi kullanmayı düşünüyor.

UZAYDAKİ ÇALIŞMALAR İÇİN DEĞERLİ BİR İŞLEV

Nanoracks’ın çöp tahliyesi, azamî 272 kilo taşıma kapasitesine sahip. Nanoracks CEO’su Dr. Amela Wilson, şunları söyledi: “Bu hafta sonu Nanoracks grubu için diğer bir tarihi kilometre taşıydı. Umudumuz; yeni, daha sürdürülebilir ISS imha operasyonlarının başlangıcı olması.”

Atık bertarafı tahlili kritik bir vakitte geliyor, zira ISS’yi çöpten arındırmak epeyce uzun bir müddettir sorun.

Nanoracks’taki Bishop Airlock program yöneticisi Cooper Read, “Uzayda atık toplama uzun müddettir devam ediyor, lakin kamuoyunda tartışıldığı üzere değil. Dört astronot yılda 2.500 kiloya kadar çöp yahut haftada yaklaşık iki çöp kutusu üretebilir. Uzayda yaşayan ve çalışan daha fazla insanın olduğu bir vakte girerken, bu, son derece önemli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.