Komşuda ilklerin seçimi… Yunanistan sandığa gitti

TÜRKİYE’de bu pazar yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı sürerken, yaklaşık 10 milyon seçmenin bulunduğu Yunanistan’da parlamentonun 300 üyesini belirlemek üzere sandık kuruldu. Katılımın yüzde 60’a yakın gerçekleştiği seçimlerde 32 parti yarışırken resmi olmayan ilk sonuçlara göre hiçbir siyasi parti tek başına iktidar için gerekli 151 sandalye sayısına ulaşamadı.

Sandıkların yüzde 93’e yakını açılmışken, resmi olmayan ilk sonuçlara göre Başbakan Kiriakos Miçotakis liderliğindeki merkez sağcı Yeni Demokrasi (ND) partisi gücünü arttırarak, seçimlerden yüzde 40.8 oyla birinci çıktı ve parlamentoya 146 vekil göndermeyi başardı. Ülkeyi 2015-2019 arası mali kriz döneminde yöneten eski Başbakan Aleksis Çipras’ın lideri olduğu Radikal Sol Koalisyon partisi (SYRIZA) ise büyük kan kaybı yaşadı.

ANKETLERDEN AZ ALDI

İlk sonuçlara göre SYRIZA, seçim öncesi anketlerin öngördüğünden düşük kalan yüzde 20.6’lık oy oranıyla 71 koltuk kazanarak ikinci parti oldu. Çipras, Miçotakis’i telefonla tebrik etti. Koalisyon görüşmelerinde kilit rolde olacağı düşünülen Avrupa parlamenteri Nikos Andrulakis liderliğindeki sosyalist PASOK partisi ise yüzde 11.5 ile üçüncü oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK

Hiçbir parti tek başına iktidar için gerekli sandalye sayısına erişemezken, şimdi bir koalisyon kurmak için Miçotakis’in önünde üç gün var. Miçotakis koalisyon müzakerelerinde başarısız olursa Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu hükümeti kurma görevini ikinci parti olan SYRIZA’nın lideri Çipras’a verecek. Uzlaşı çıkmaması durumunda Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, yeni bir seçimden kaçınmak için meclise giren siyasi parti liderlerini son kez aynı masa etrafında toplayarak bir deneme daha yapacak. Ancak iki büyük parti ile parlamentoya girmesi beklenen diğer küçük partiler arasındaki görüş ayrılıkları koalisyon ihtimalini zorlaştırıyor. Nitekim Miçotakis seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada tekrar sandık başına gidilmesi niyetini dile getirdi.

Koalisyon kurulamaması halinde bir yüksek hakim, cumhurbaşkanı tarafından geçici hükümeti kurmakla görevlendirecek. Dün oluşan parlamento feshedilerek, haziran sonu ya da temmuz başında tekrar seçime gidilecek. Bu defa bir kez daha değişmiş olacak seçim kanunuyla, birinci partiye aldığı oya bağlı olarak 50’ye kadar kadar ek sandalye verilmesi, böylece hükümet kurulmasının kolaylaştırılması öngörülüyor.

17 YAŞ OY KULLANDI

Dünkü seçimler, Yunanistan için bazı ilklere de sahne oldu:

– İlk kez 17 yaşındaki gençler de oy verdi. Sandığa gitme hakkı bulunan yeni seçmen sayısı 440 bindi. Çipras döneminde geçen seçim kanunu bu yarışta ilk ve son kez uygulandı.

– Yurtdışındaki Yunanlar da ilk defa bulundukları ülkede oy kullanabildi. 22 bin kişi için önceki gün 35 ülkede 99 sandık açıldı. İstanbul’da da bir sandık kuruldu.

– Bu, yaklaşık on yıl önce derin bir ekonomik kriz yaşayan ülkenin borç aldığı IMF denetiminden çıkması sonrası yapılan ilk seçim oldu. Ekonomisi toparlanan Yunanistan, borç ödemelerini öngörülenden erken sürede tamamlamıştı.

SAHTE PUSULA BULUNDU: 5 TUTUKLU

– Atina Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Yunanistan’ın kuzeyinde seçimlerde hile yaptıkları suçlamasıyla beş kişi tutuklandı. Teselya bölge polisi, tutuklamaların cumartesi geç saatlerde yapıldığını, 197 kimlik kartı ve pasaport ile 114 kapalı zarf içeren bir çantaya el konulduğunu açıkladı. Zarflar içinde bir milletvekili adayının ismi önceden işaretlenmiş beşer oy pusulası vardı. Ayrıca 6 bin Euro’ya el kondu.

– Bunun dışında seçim günü ve gecesi önemli bir sorun yaşanmadan geçti. Yunanistan halkı geç saatlere kadar ekranları başında, bir yandan seçim sonuçlarını diğer yandan Olimpiakos-Real Madrid arasındaki Euroleague basketbol finalini heyecanla izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir