Kavun çekirdeğinden konutta dondurma: Çekirdeğini çöpe atma

Mevsimi yaklaşan meyvelerden biri de kavun. Daha evvel Amasya’nın meşhur kavunlarından bahsettiğimiz bir yazı yazmıştık. Bu hafta Osmanlı’dan beri yapılagelen kavun çekirdeği şerbetinden ilhamla yeni tarifler oluşturup Türk Mutfağına hoş lezzetler ekleyeceğiz. Kremaya dönüştürebilir, kaymak ve tereyağı ile çırparak dondurmalar yapabiliriz.

OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE

Kavun çekirdeği çoğumuzun sıyırıp attığı bir paha. Osmanlı’da kurutularak saklanan, su ile ıslatılıp dövülen ve sonra tatlandırılıp sulandırılarak şerbete dönüştürülen dolgun kavun çekirdeklerinden yapılan bu esere “sübye” deniyor. İçerisinde bedelli amino asitler yani protein, yağ asitleri ve lif var. Ayrıyeten potasyum, fosfor ve magnezyum açısından da güçlü. Bütün bu özellikleriyle sağlıklı bir beslenme için hoş bir alternatif oluşturuyor. Protein kalitesi bakımından soya fasulyesinden daha üstün olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiş. Kavun çekirdeklerini kavun içindeki yuvasından lifleriyle birlikte alıp su ekleyerek blenderdan geçirip süzdüğümüzde kavun çekirdeği sütü elde edebiliyoruz. Ben 3 su bardağı kadar kavun çekirdeğine 2 su bardağı su ekledim. Çekirdeğin sütü, kavunun kendisinden daha da tatlı oluyor, bu yüzden içecek olarak kullanmak için tekrar şeker eklemeye gerek olmadığını düşünüyorum. İçerisine muz, çilek, böğürtlen, şeftali üzere farklı meyveler, nane, dondurma, süt, maden suyu, gazoz ek ederek birbirinden beğenilen içecekler elde edebiliriz. Kremaya dönüştürebilir, kaymak ve tereyağı ile çırparak dondurmalar yapabiliriz. Ben bugün muhallebi ve dondurma tanımı denedim ve sizinle bu tanımları paylaşmak istiyorum. Eminim siz çok daha farklı, güzel lezzetler elde edeceksiniz. Sağlıklı, memnun pazarlar dilerim.

Şafak Muhallebisi

MALZEMELER:

-2 su bardağı kavun çekirdeği (lifleriyle birlikte)

-1 su bardağı su

-2 tatlı kaşığı nişasta

-2 kahve fincanı şeker

YAPILIŞI:

Kavun çekirdeklerini su ek ederek blenderdan geçirip süzelim. Nişasta ve şekeri karıştıralım, üzerine yavaş yavaş kavun çekirdeği sütünü ek edip karıştıralım. Kısık ateşte yoğunlaşana kadar kaynatalım. Kaselere bölüp buzdolabında bir saat dinlendirelim. Afiyet olsun.

Şafak Dondurması

MALZEMELER:

-2 su bardağı kavun çekirdeği (lifleriyle birlikte)

-1 su bardağı su

-1 yemek kaşığı tereyağı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.