‘İstanbul Sözleşmesi’ davası ertelendi

Danıştay 10’uncu Dairesi’nde, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptaline ilişkin davanın görüşülmesine devam edildi.

Danıştay Konferans Salonu’ndaki duruşmaya, davacı ve davalı avukatları katıldı. Duruşmada çoğunluğu avukatlardan oluşan izleyiciler de hazır bulundu.

Danıştay 10’uncu Daire Lideri Yılmaz Akçil, kontratın iptaline ait çok sayıda dava belgesi olduğunu belirterek daha evvelki üzere her davacı için 3 avukatın beyanda bulunmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

AVUKATLARA KELAM VERİLDİ

Ardından davacılardan GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in avukatı ile Türkiye Emekçi Partisi, İzmir, Trabzon, Mersin, Giresun, Eskişehir, Burdur, Adana, Manisa, Uşak, Bolu, Hatay baroları, Tarım Orkam-Sen ve İlerici Bayanlar Derneği avukatlarına kelam verildi.

Avukatlar, milletlerarası mukavelelerin Meclis kararı olmadan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilemeyeceğini savunarak İstanbul Kontratı kapsamında, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un çıkarıldığını, bu nedenle mukavelenin pratikte var olduğunu söz etti ve İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükten kaldıran Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptalini istedi.

DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

Cumhurbaşkanlığı Mutabakatlar Daire Lideri Emre Topal, davalı olarak kelam aldı. İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararının, Anayasa ve milletlerarası hukuka uygun olduğunu savunan Topal, milletlerarası kontratlardan nasıl çekileceğine ait anayasada bir kararın yer almadığını söyledi.

Antlaşmaların onaylanması ve sona erdirilmesinin yürütme işlevine ait olduğunu anlatan Topal, Cumhurbaşkanı’nın kararnamelerle TBMM’nin onayı olmaksızın yürütme yetkisini kullanmasının mümkün olduğunu lisana getirdi. Topal, mukavelenin feshedilmesinin hukuka uygun olduğuna dair Danıştay 10’uncu Dairesi ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararlarının bulunduğunu belirterek, davanın reddini talep etti.

ERTELENDİ

Beyanların akabinde Daire Lideri Akçil, İdari Yargılama Tarzı Kanunu’na nazaran heyetin kararının daha sonra açıklanacağını belirterek, duruşmayı bitirdi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.