İkinci el araba alacaklar dikkat! ÖTV kararı sonrası fiyatlar düşmeye başladı: Araba fiyatları ne kadar oldu?

Araç alacakların merakla beklediği indirim geldi. ÖTV’de düzenleme yetkisinin cumhurbaşkanına geçirilmesi ile ikinci el araba fiyatlarında düşüşe neden oldu. İnternette yer alan ilanlara bakıldığı vakit, 350 bin liraya kadar olan araçlarda 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki üst segment araçlarda ise 30-40 lira aralığında indirim yapıldığı görüldü. Pekala ikinci el araba fiyatlarında indirim var mı? Araba fiyatlarına indirim yapıldı mı? İşte ÖTV düzenlemesinin ikinci el piyasasına yansımaları…

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARINDA İNDİRİM RÜZGARI

ÖTV’de düzenleme yetkisinin cumhurbaşkanına geçirilmesi ikinci el araba piyasasında da olumlu tesir yaptı. Araba fiyatlarına indirim gelecek söylentileri şimdiden tesirini gösterdi. İnternette yer alan birtakım araba ilanlarında şimdiden indirim uygulandığı görüldü.

ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRMEYE BAŞLADILAR

Gelecek olan düzenlemeyle sıfır km araçların fiyatlarının düşecek olması, ikinci el piyasasına olumlu yansıdı. Galeri sahipleri şimdiden indirim uygulamaya başladı. Öte yandan internette yer alan ikinci el araba satış ilanlarında da indirim yapıldığı görüldü. Daha evvel bin lira indirime bile yanaşmayan kimi araç sahipleri 350 bin bandındaki orta segmentte 10-15 bin, 1 milyon lira bandındaki lüks segmentte ise 30-40 bin liraya yakın indirime gitti.

VATANDAŞLARIN İNDİRİM BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

  • Otomobil fiyatlarındaki düşüşün sürmesini bekleyen vatandaşların, yapılacak olan düzenleme ile 3 isteği bulunmakta. Beklentilerde 3 ana başlık şöyle;
  • Otomobil bayileri ikinci el satışı yapmasın: Döviz kurunun hareketliliğini fırsata çeviren birtakım bayiler, beklettiği arabaları kendi ikinci el şirketine satıp, plakayı taktıktan sonra tekrar piyasa fiyatının üstünde vitrine koyuyor. Bu da ikinci el otomobil fiyatlarının, “bulunamayan sıfırdan” değerliye satılmasını beraberinde getiriyor.
  • Bayilerin galericilere sıfır km araba satışı yasaklansın: Mevcut durum, plakası takılmış ikinci el arabanın bayideki liste fiyatından 80-100 bin lira daha değerliye satılmasına ve fiyatların daima yükselmesine neden oluyor. Tüketiciler, araba piyasasındaki fiyat şişkinliğinin önlenmesi için bunun kesinlikle yapılması gerektiği görüşünde.
  • Aksesuar dayatması vatandaşa ekstra maliyet çıkartıyor: Sıfır km araç almak isteyen vatandaşa, “otomobil dışında faturalandırılan” ve 30-40 bin lira farka neden olan aksesuar paketi dayatılmasın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.