‘İflaslar Geliyor’ Uzman: Bitcoin ve Bunlara Koşun!

Zengin Baba Yoksul Baba adlı çok satan kitabın ünlü yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin ve altına yatırım yapmanın önemini bir kez daha vurguladı. Tavsiyesi, 1 Haziran 2023 tarihi öncesinde borç tavanının yükseltilmesine ilişkin görüşmeler sürerken geldi. Finansal öngörüleriyle tanınan Kiyosaki, özellikle geleneksel varlık yatırımları için risk oluşturan bu sıkılaşan piyasa koşullarında Bitcoin’i sermaye artırıcı bir varlık ve bir sigorta poliçesi olarak görüyor. İşte detaylar…

Robert Kiyosaki, altın ve Bitcoin yatırımını savunmaya devam ediyor

Ünlü yazar Kiyosaki, potansiyel çöküş durumu ışığında, bazı yatırım varlıklarına işaret etti. Kiyosaki; yatırımları altın, gümüş ve Bitcoin ile korumanın yatırımcılar için akıllıca bir hareket olacağına inanmakta. Ancak borç tavanı tartışmaları henüz ivme kazanmadığı için sonuç belirsizliğini koruyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin borç tavanı tartışmalarıyla ilk boğuşması değil. Temmuz 2011’de benzer tartışmalar mali piyasalarda çöküşe yol açmıştı. O dönemde Bitcoin’in fiyatı yüzde 61 gibi şaşırtıcı bir oranda düşerek önemli bir düşüş yaşamıştı. Bunun kripto paranın varlığının ilk yıllarında meydana geldiğini belirtmek gerekir.

Devam eden borç tavanı görüşmelerini “kötü komedi” olarak nitelendiren Kiyosaki, açıklamalarına devam ediyor. ABD’nin halihazırda iflas ettiğini belirtiyor. Zira ülkenin, başta sosyal güvenlik yükümlülükleri olmak üzere 250 trilyon dolardan fazla fonlanmamış yükümlülüğü olduğunu öne sürüyor. Müzakerelerin öncelikli hedefi limiti yükselterek temerrüde düşmekten kaçınmak. Ancak, maliyet azaltıcı tedbirler konusunda liderler arasında önemli bir görüş ayrılığı bulunmakta. Bununla birlikte, Cumhuriyetçi Kevin McCarthy bir anlaşmaya varılacağına dair iyimserliğini dile getirdi. Kiyosaki de durumu eleştirerek şunları söyledi:

Politikacıların 30 trilyon dolarlık ABD borç limitini yükseltmeyi tartışması kötü bir komedi, ‘kabuki tiyatrosu’. Gerçekler ortada: ABD iflas etti. Sosyal Güvenlik gibi karşılanmayan yükümlülükler 250 trilyon doların üzerinde.

https://twitter.com/theRealKiyosaki/status/1661399938293714944

Borç tavanı görüşmeleri kritik

Bu borç tavanı tartışmalarının ortasında, makroekonomik olaylar kripto para piyasasını etkilemeye devam ediyor. Spekülasyonlar, bir borsa çöküşü durumunda Bitcoin’e işaret ediyor. BTC’nin, piyasa belirsizliğine karşı korunmak isteyen yatırımcılar için tercih edilen yüksek riskli bir seçenek olarak ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

1 Haziran’daki son tarih yaklaştıkça, yatırımcılar borç tavanı görüşmelerinin sonucunu yakından izliyor. Kiyosaki’nin potansiyel risklere karşı portföylerini altın, gümüş ve Bitcoin ile çeşitlendirme tavsiyesine kulak veriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu zorlu ekonomik ortamdan önemli bir aksaklık yaşamadan çıkıp çıkamayacağını zaman gösterecek. Kriptokoin.com verilerine göre yazım sırasında Bitcoin, yüzde 1.9’luk bir düşüş ile 26.200 dolardan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir