‘Hocaların Hocası’ olarak tanınan Prof. Dr. Özcan Köknel hayatını kaybetti

Türkiye Psikiyatri Derneği, Psikiyatrist muharrir Prof. Dr. Özcan Köknel’in 93 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Derneğin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Değerli hocamız, derneğimizin 1996-1998 yılları ortasında Merkez İdare Konseyi başkanlığını yürüten Prof. Dr. Özcan Köknel’in 25 Haziran’da vefat ettiğini öğrendik. Çok üzgünüz. Ailesine, sevenlerine ve tüm psikiyatri topluluğuna başsağlığı diliyoruz” denildi.

ÖZCAN KÖKNEL KİMDİR?

Psikiyatrist, müellif ve öğretim üyesi olan Özcan Köknel, 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1952 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu ve tıpkı fakültede psikiyatri uzmanlığı eğitimini 1958 yılında tamamlayarak öğretim üyesi oldu.

Bir müddet Roma’da çalışan Özcan Köknel, 1995 yılında emekliye ayrıldı. 1996-1998 yılları ortasında Türkiye Psikiyatri Derneği’nin Merkez İdare Konseyi başkanlığını yürüttü.

Uzun bir müddet İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Kısmı Başkanlığı yapan Özcan Köknel, çoğunlukla halka yönelik yazdığı tanınan psikiyatrik kitaplarla tanınıyor.

Özcan Köknel, bilimsel çalışma, araştırma ve yayınları; gençlik sıkıntıları, ruh sıhhati, davranış bozukluklarının ilaçla tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarında ağırlaşmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.