HKP, hayat pahalılığını boş tencerelerle protesto etti

Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda bir ortaya gelen HKP üyeleri artırımları ve hayat pahalılığını yanlarında getirdikleri boş tencerelerle protesto etti. HKP üyeleri hareket sırasında “İşsizliğe, pahalılığa, zama, zulme son!” yazılı pankart ve üzerinde ekmek resmi olan “Sıcaktan değil, fiyattan dokunamıyoruz” döviz taşıdı.

HKP’liler ismine basın açıklamasını HKP İstanbul Vilayet Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı gerçekleştirdi. Çıngı, “Sevgi ve saygıdeğer halkımız, Besin eserlerine, elektrik ve doğalgaz faturalarına, akaryakıt fiyatlarına kısaca iğneden ipliğe gelen artırımlara daha ne kadar dayanacaksın?” diyerek kelamlarına başladı.

“NEBATİ’NİN 6 AYLIK UYKUSUNUN SONUNDA…”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, ‘Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz’ kelamını hatırlatan Çıngı, “ Bakan Nebati’nin 6 aylık uykusunun sonunda ise başta enflasyon olmak üzere, işsizlik, pahalılık ve artırımlar katlanarak arttı” diye reaksiyon gösterdi.

“ASGARİ FİYAT 20 BİN 140 LİRA OLMALIDIR”

Çıngı, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

  • Çocuk bezinden süt eserlerine, simide, çaya, makarnaya bile fahiş artırımlar geldi. İğneden ipliğe her şey, her gün zamlanıyor. Daha birkaç gün evvel şekere yüzde 67 artırım geldi. Halkımızın en temel muhtaçlık hususları olan ekmek, süt, tuvalet kâğıdı vb. birçok temel gereksinim ülkemiz tarihinin gördüğü en yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Et ve tavuk eserleriyse artık halkımızın sofrasında yer alamamaktadır. İşte bu kadar can yakıcı bir pahalılık altında en düşük fiyat ölçüsü yani minimum fiyat ve emekli maaşları yoksulluk sonunun altında olmamalıdır. Ülkemizin şu anki şartlarında taban fiyat 20 bin 140 lira olmalıdır.

“ÜLKEMİZ EKONOMİK KRİZİN İÇİNE SOKULMUŞTUR”

  • Halkımızın içler acısı bu durumunun baş sorumlusu olan AKP iktidarıdır. AKP iktidarı 2002 yılından bugüne her alanda olduğu üzere iktisatta de ülkemizi uçuruma sürüklemiştir. Cumhuriyet periyodunun tüm fabrikalarını ve kurumlarını yerli ve yabancı parabalarına peşkeş çekerek yok etmişlerdir. AKP’giller, ülkemizi ekonomik bir krizin içine sokmuşlardır. Bu kriz de öteki tüm krizlerde olduğu üzere halkımız için daha çok işsizlik, daha çok pahalılık olarak katlanılamaz bir cehennem yaratmıştır.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ÇALINIYOR”

  • Emekçi halkımızın sofrasındaki ekmeği ve aşı çalınıyor. Çocuklarımızın sıhhati ve geleceği çalınıyor. Onlardan çalınan ne varsa, bir avuç vurguncu, soyguncu, hırsız, kamu malı yağmalayıcısının kasalarına aktarılıyor. Emeklilerimizin hali de içler acısıdır, emekli aylıkları kuşa dönmüş durumdadır. Onun için diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar tertibi değişmelidir. Yerine halkın iktidarı kurulmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.