Giresun’dan Meksika’ya oradan da New York’a… Hedefinde Türkevi vardı

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nin de içerisinde bulunduğu Türkevi binası, Pazartesi günü yerel saatle 03.00 (TSİ 10.00) sularında saldırıya uğradı. Levyeli saldırıda, 33 katlı binanın iki giriş kapısı ve yola bakan 10 camı kırıldı.

Elindeki demir levyeyle gece yarısı binaya saldıran kişi, güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. Saldırganın kimliği merak edilirken, siyah bir şapka taktığı ve metrodan çıkarak Türkevi’ne gittiği görüldü.

NEW YORK POLİSİ BASKIN YAPTI

New York polisi saldırının ardından ‘nefret suçu’ soruşturması başlattı. Türk makamlarına gelen bir ihbarla saldırganın kimliği tespit edildi. Saldırgan’ın, 2022 yılında Türkiye’den kaçak yollarla çıkış yaparak önce Meksika’ya oradan da ABD’ye giden Giresun nüfusuna kayıtlı Recep Akbıyık olduğu belirlendi.

Türkiye’nin verdiği bilgi üzerine New York polisi Akbıyık’ın kaldığı evsizler barınağını bastı ancak saldırgan bulunamadı. Recep Akbıyık’ın yakalanması için çalışmalar sürüyor.

TÜRK VATANDAŞLARININ İHBAR TELEFENLARI ORTAYA ÇIKARDI

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, saldırganın kimliğini Türk vatandaşlardan gelen ihbar telefonlarıyla tespit ettiklerini söyledi.

New York’un Long Island bölgesinde bir süre benzin istasyonunda çalıştığı ortaya çıkan Akbıyık’ın, psikolojik sorunları olduğu iddia ediliyor.

Akbıyık’ın Türkiye’de yaralama, uyuşturucu ve tehdit gibi suçlardan adli sicil kaydı olduğu tespit edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir