Ford ve GM, 2025 yılında Tesla’yı geçebilir

Küresel çip tedarik problemleri ve Çin’deki koronavirüs kapanmaları, araba üreticilerini sıkıntı durumda bırakıyor.

Dünyanın en tanınan elektrikli araç üreticisi Tesla, şu sıralar küçülmeye gitme planları yapıyor.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen bir aktiflikte konuşan Elon Musk, Tesla’nın önümüzdeki üç ay içinde maaşlı iş gücünü yüzde 10 oranında azaltacağını söylemişti.

Tesla, pazar hakimiyetini kaybedebilir

Yapılan yeni çalışmalara nazaran, şu anda yüzde 70’lik bir pazar hissesine sahip Tesla’nın pazar hissesi 2025’te yüzde 11’lere düşebilir.

Böylece Amerikalı araba üreticilerinden Ford ve GM, 3 yıl içerisinde yüzde 15’lik pazar hissesine sahip olacak ve Tesla’yı geride bırakacak

Otomobil analisti olan John Murphy, Tesla’nın eskisi üzere eser gamını genişletmediğini ve sabit dizaynlarda kaldığını belirtiyor.

Bilhassa F-150 Lightning ve Silverado MESKEN üzere arabalar, son vakitlerde Tesla’nın önüne geçiyor ve yeterli satış sayıları elde ediyor.

Tesla’nın son 10 yıldır piyasada rakip bulamadığı için yükseldiğini savunan Murphy. artık öbür araba üreticilerinin atağa geçmesiyle önümüzdeki 3 yılın Tesla için berbat olacağını belirtiyor.

Özellikle Tesla’nın Cybertruck ve Roadster üretimini daima ertelemesi şirkete olan itimadı büyük oranda sarstı.

Öte yandan Ford, 2026 yılına kadar dünya genelinde 2 milyona yakın elektrikli araba satmayı planlıyor. GM de Kuzey Amerika’da ve Çin’de 2025 yılına kadar 2 milyondan fazla kapasiteye sahip olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.