Firefly Aerospace, Virgin Orbit’in son hurdalarını satın aldı

Firefly’ın satın alımı, şirketin mal varlığının çoğunu ve Virgin Orbit’in iflas işlemlerinde netleşen 36 milyon dolarlık mayıs müzayedesinden kalanları içeriyordu. Firefly’ın satın alınması, 15 Haziran’da bir Delaware iflas mahkemesinde kesinleşmişti.

Firefly Aerospace’in satın alınan varlıkları, Virgin Orbit’in eski Long Beach, CA üretim tesislerinden ikisindeki envanteri içeriyor. Bunların arasında, Virgin’s LauncherOne araçları için motorlar ve diğer bileşenler ve bir Mojave, CA, test sahasında saklanan iki ek motor bulunuyor. Geçen ayki müzayedede Virgin Orbit, şimdilik kalan varlıklara bağlı kalmayı “Borçluların mülklerinin çıkarlarına en uygun bulduğunu” söyledi. Bu arada ise müzakerelerin devam ettiği ve bu hafta Firefly’a satışı ile sonlandığı bildirildi.

Firefly Aerospace, Virgin Orbit’in son hurdalarını satın aldı

Bir zamanlar gelecek vaat eden Virgin Galactic’in değiştirilmiş bir Boeing 747’den uydu roketlerinin havaya fırlatılmasında uzmanlaşmış bir yan ürünü olan Virgin Orbit, iflasına kadar geçen aylarda önce hisse senetlerinde bir düşüş gördü. Şirketin 2020 ile 2023 arasındaki altı uçuşundan yalnızca dördü başarılı oldu ve bu yılın başlarındaki en son girişiminin, 100 dolarlık yakıt filtresinin yerinden çıkması nedeniyle başarısız olduğu bildirildi. Şirket, iflas koruması için başvuruda bulunmadan ve birkaç hafta sonra nihayet havlu atmadan önce yeni yatırımcılar bulmak için son bir girişim olarak mart ayında “operasyonel bir duraklama” başlattı.

Bu arada, merkezi Cedar Park, TX’de bulunan Firefly Aerospace, Firefly Alpha adlı bir fırlatma aracı geliştiriyor. İki aşamalı, sıvı yakıtlı roket, çeşitli yerlerden fırlatılmak üzere tasarlandı. İlk denemesi 2021’de başarısız oldu ancak roket ertesi yıl kısmen başarılı bir yörüngesel fırlatma gerçekleştirdi. Şirket, ABD Uzay Kuvvetleri için üçüncü kez fırlatmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir