Fenerbahçede Alper Pirşenden kural hatası iddiası! Aldığımız…

Paylaş

Hakemin pozisyonu bizzat incelememesinin böyle bir hamleye neden olduğunu belirten Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, “IFAB kurallarına göre hakemin pozisyonu bizzat incelemesi gerekirdi. Kurallar açık. Objektif durumlarda hakemin VAR uyarısını dikkate alması doğaldır ve uygundur. 

Paylaş

Ancak Valencia’nın pozisyonu Tottenham-Arsenal maçındaki örnekte olduğu gibi subjektif karar gerektiriyordu. Subjektif yorumlama gereken hallerde müsabaka hakemi VAR’ın görüşüyle yetinemez ve bizzat kendi inceleme yapmalıdır” dedi.

Paylaş

IFAB’ın hazırladığı kural kitabında geçenleri de anlatan Pirşen: “Faullü müdahalenin şiddeti, ofsaytta müdahale, elle oynama yorumları gibi subjektif kararlar için ‘sahada inceleme’ uygundur. Söz konusu bu düzenleme bu sezona kadar yüksek bir tavsiyeyken, bu sezonki edisyonda zorunluluk haline geldi” diye konuştu.

Paylaş

‘Hakem VAR’a gidip pozisyonu incelese ve aynı kararı verse üzülür, ‘hakem hatası’ der, ama kural kitabına uygun davrandığı için bu itirazda bulunamazdık’ diyen Pirşen konuşmasını şöyle noktaladı:

Paylaş

Yaşananlardan ve maçtaki gördüklerimizden anladığımız, her iki hakemin de 11.2 maddesindeki subjektif yorum gerekliliğinden ve VAR Protokolündeki sahada inceleme zorunluluğundan haberdar olmadığı ve böylece kural hatası yaptıkları. Zaten aldığımız duyumlara göre raporlarında durumu farketmeyerek objektif kritere göre karar verdiklerini belirtmişler.

Paylaş

Maçı izleyenler hakemin kulaklıkla konuştuktan sonra ofsayt verdiğini hatırlayacaktır. Durum ortada, kuralı bilip bilmediklerine VAR konuşmalarını dinleyerek de vakıf olabilirler. Bu incelemeler yapılmadan verilecek her türlü karar sakat olacaktır.

Paylaş

Attila Gökçe ise Milliyet’e dün yazdığı yazıda şunları söylemişti:

2 Mart 2019’da oynanan Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçında ofsayt pozisyonunda Serdar Aziz’e rakip ceza alanında faul yapıldı. Halil Umut Meler, tereddütsüz penaltı noktasını gösterdi. Maçı 3-2 Fenerbahçe kazandı… Bu karar TFF Hakem Eğitimcisi Jaap Uilenberg ve UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato tarafından maçtan sonraki seminerde değerlendirildi. Uilenberg, Halil Umut Meler’e “Beyefendi, futbolu sadeleştirin. Sakinleştirin. Herkesin anlayacağı ofsayt kararını verin. Penaltı yanlış” dedi. 29 Nisan Pazar’a dönersek… Hakem Yaşar Kemal Uğurlu’nun Video Assistant Referie’si (VAR) Halil Umut Meler’di. Sanırım anlaşıldı.

Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir