Elon Musk’ın şirketi SpaceX bu kere başaramadı! Dünyanın en büyük roketi patladı

Birkaç haftadır Falcon 9 roketi ile tarihi başarılara imza atan SpaceX, uzun bir müddettir dünyanın en en büyük roketi unvanını şimdiden kazanan Super Heavy Booster 7 ismini verdiği bir roket üzerinde çalışıyor. 

Dev Roketin alt kısmı, dün YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan test sırasında patladı. Tüm dünya bu anları şaşkınlıkla izledi.

Roketin alt kısmında meydana gelen patlamanın şiddetine karşın araç sağlam kaldı. Ancak bir saatten fazla bir müddet sonra patlamanın meydana geldiği noktadan dumanların yükselmeye devam ettiği görüldü.

Elon Musk, mevzuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Evet, bu aslında yeterli değil. Takım hasarı değerlendiriyor” demekle yetindi.

 

Daha sonra SpaceX tarafından yapılan açıklamada ise incelemenin tamamlanmasının akabinde uzay aracının bu ayın sonunda birinci yörünge test uçuşuna hazır olacağını belirtildi. Lakin dün meydana gelen patlamada şirketin fırlatma planı Ağustos’a yahut daha sonraki aylara ötelenebilir.

DÜNYANIN EN UZUN ROKETİ

Super Heavy 395 fit (120 m) yüksekliği ile dünyanın en uzun roketi unvanına sahip. SpaceX’in bu devasa roket için bir fırlatma lisansı alması gerekiyor. SpaceX bu nednele şu anda Federal Havacılık İdaresi’den (FAA) gerekli müsaadeleri almaya çalışıyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.