El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden ilk ülke oldu

Orta Amerika ülkesi El Salvodar’da Bitcoin yasal para birimi olarak kabul edildi. Teklif, ülkede kongre tarafından onaylandı.

Böylece El Salvador, bir kripto parayı yasal para birimi olarak kabul eden ilk devlet oldu. 6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD dolarının yanı sıra Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanabilecek.

YATIRIM VAADİ

Devlet Başkanı Nayib Bukele, teklifin 62 oyla kabul edildiğini duyurdu. Osmanlı pasaportuyla Filistin’den Orta Amerika’ya göç eden bir ailenin torunu olan Bukele, önceki gün yaptığı açıklamada, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi durumunda ülkesinin ‘dünyanın en önemli para merkezlerinden biri haline’ dönüşeceğini söylemişti.

Oylama öncesinde Bukele, Bitcoin’in yasallaşmasının ülkeye yatırım, turist, yenilik ve ekonomik kalkınma kazandıracağını öne sürmüştü.

Bukele, 2 gün önce yine Twitter hesabından verdiği mesajda, şu an piyasadaki Bitcoin değerinin 680 milyar dolar olduğunu, bu paranın yalnızca yüzde 1’inin ülkeye yatırım olarak gelmesi halinde Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 25 artacağını vurgulamıştı.

İlginizi ÇekebilirDeutsche Bank'tan enflasyon artışı için 'saatli bomba' uyarısıDeutsche Bank’tan enflasyon artışı için ‘saatli bomba’ uyarısıİlginizi ÇekebilirEn zengin 25 Amerikalı çalışanlardan daha az vergi ödemişEn zengin 25 Amerikalı çalışanlardan daha az vergi ödemiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir