DEAŞ’ın elebaşı ABD muhbiri çıktı

Terör örgütü DEAŞ’ın yeni elebaşı El-Mevla’nın ABD muhbiri olduğu öğrenildi. 2008 yılında Irak’ta bir Amerikan hapishanesinde kalan El-Mevla, burada geçirdiği süre boyunca terör örgütüyle ilgili bilgileri Amerikalılara aktardı.

Washington Post’un haberine göre, DEAŞ terör örgütünün yeni lideri Emir Muhammed Said Abdurrahman El-Mevla eski bir muhbir.

El-Mevla 2008’de Irak’ta düzenlenen bir koalisyon operasyonunda yakalandı ve hapse atıldı. Burada kaldığı süre boyunca Amerikalılara teröristlerle ilgili önemli bilgiler verdi. El-Mevla’nın muhbirlik döneminde en az 88 teröristin öldürülmesi ya da yakalanmasını sağladığı tahmin ediliyor.

DEAŞ’IN “KANARYA HALİFESİ”

Washington Post’a konuşan üst düzey yetkililer, El-Mevla’yı “Çok özel kabiliyetlere sahip bir ötücü kuş” olarak niteledi. Haberde görüşüne yer verilen bir uzman da eski muhbiri “Kanarya Halife” olarak tarif etti. Amerikan özel kuvvetlerinin DEAŞ elebaşı Ebubekir El-Bağdadi’yi öldürmesinden sonra terör örgütünü El-Mevla yönetmeye başladı. CNN’in haberine göre, sözde DEAŞ “halifeliği” bir noktada Irak ve Suriye’de 8 milyondan fazla nüfusu olan bir bölgeye hakimdi. Ancak küresel DEAŞ’la mücadele koalisyonu halifeliği yerle bir etti. Halifelik yıkılmış olsa da El-Mevla’nın güdümündeki teröristler hala bölgede aktif. Terör örgütünün hücrelerine yönelik operasyonlar hala sürüyor.

Bakan Soylu’dan terörle mücadele açıklaması

 

İran’da 10 günlük kapanma kararı

 

Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni dönem

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir