Bu Altcoin’de Sorunlar Büyüyor: Paranız Kaybolabilir!

Mart ayının sonlarında, Axie Infinity için inşa edilmiş bir Ethereum side chain olan Ronin, tarihi bir hack saldırısının kurbanı oldu. Ronin Bridge, toplam değeri 600 milyon doları aşan 173.600 ETH ve 25.5 milyon USDC kaybetti. Daha sonra başarılı bir telafi süreciyle fonlar ve güvenlik açıkları yamandı. Ancak altcoin projesindeki sonlar devam ediyor.

Ronin Bridge’de fonlar güvende mi?

Cumartesi günü Axie Infinity, Ronin Bridge üzerinde bazı hatalar tespit ettiğini açıkladı. Axie Infinity ekibi, Ethereum Blockchain’de yapılan transferler sırasında bazı fonların sıkışmasına neden olan bilinmeyen bir sorunla karşılaştıklarını söylüyor. Axie Infinity ekibi fonların kaybolmadığını, ancak köprü yeniden açıldıktan sonra şu anda tekrarlayan bir sorun nedeniyle sıkışıp kaldığını iddia ediyor. Duyurunun bir kısmı şunları içeriyor:

Ethereum Blockchain’den bazı fonların sıkışmasına neden olan köprüyle ilgili bir sorun belirledik. Sonuç olarak, fonlar Ronin cüzdanınıza teslim edilmez ancak kaybolmaz. Sorunu belirledik ve üzerinde çalışıyoruz. Çözüm, köprüde bir güncelleme yapmamızı gerektiriyor. Doğrulayıcıların desteğiyle sürece başladık. Güncellemenin önümüzdeki hafta sonuna doğru yayınlanmasını bekliyoruz.

Ancak Ronin Network, yakın tarihli bir blog yazısında, doğrudan Ronin Bridge’in sözleşme adreslerine gönderilen fonların kalıcı olarak kaybedileceği konusunda uyardı. Bu esnada Ronin (RON) fiyatı %1 civarında hafif dalgalı işlem görüyor.

Ronin Bridge, yayınlandık sonra altcoin projesi sorunlarla karşılaşıyor

Axie Infinity, 2 Temmuz’da Ronin Bridge’de meydana gelen sorunları topluluk ile paylaştı. Ethereum’dan transferler sırasında bazı fonların sıkışmasına neden olan tekrarlayan sorunlarla ilgili bir tweet attı. Şimdi ekip sorunları tespit ettiğini söylüyor. Axie Infinity ekibi, şu anda sorunu çözmek için validatörlerle çalışıyor. Köprü için, büyük olasılıkla 10 Temmuz’a kadar hazır olacak bir güncelleme gündemde. Güncelleme yayınlanana kadar fonların askıda kalması beklenmektedir.

Axie Infinity, sorunun Ronin Bridge’in yeniden açılmasından bu yana yalnızca iki kez gerçekleştiğini iddia ediyor. Ancak, gelecekte bu tür sorunların ortaya çıkıp çıkmayacağını tahmin etmek zor. Ayrıca platform, güncellemeden sonra sıkışmış fonların belirlenen Ronin cüzdanına gönderileceğini söylüyor.

Axie Infinity’nin 1 Temmuz’da Land staking’i başlatmasından sonra oyuncuların staking yoluyla AXS kazanma fırsatı oldu. Aslında, 16.794 arsadan 13.005’i şimdiden stake havuzlarına bağlandı.

Ronin kalıcı fon kaybına karşı bu konularda uyarıyor

Ronin Network daha önce yeni Ronin Bridge’e yalnızca Ronin Bridge UI üzerinden para yatırma ve çekme işlemleri için kullanılması gerektiği konusunda uyarmıştı. Doğrudan Ronin Bridge’in sözleşme adreslerine para göndermeye çalışan kullanıcılar kalıcı olarak kaybedilecek. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 28 Haziran tarihli bir blog yazında Ronin Bridge, şunları yazdı:

  • Tüm kullanıcı fonları, yeni köprü tarafından tamamen 1:1 oranında desteklenmektedir.
  • Bir iç denetimi ve iki dış denetimi (Verichains, Certik) başarıyla gerçekleştirdik.
  • Land Staking’i bu hafta yayınlama yolundayız.
  • Yeni köprü tasarımı, büyük şüpheli para çekme işlemlerini durdurarak. Bu köprünün güvenliğini artıran bir acil durum planı olarak bir devre kesici sistemi içerir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.