Botaşın doğalgaz alımı için Deutsche Bank’tan kredi çekmesine ekonomist Akman “IMF’e verdiğimiz borcu geri isteseydik ya!’ diyerek reaksiyon gösterdi

Türkiye, LNG almak için Almanya merkezli banka Deutsche Bank’dan 929 milyon dolar kredi aldı.

Kredi Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Singapur ve İngiltere’deki tedarikçilerden sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satın almak için kullanılacak.

Türkiye’nin doğalgaz satın alabilmek için attığı bu adım yansılara neden olurken Ekonomist Cüneyt Akman’dan iğneleyici bir teklif geldi. Akman twitter’dan yaptığı paylaşımında teklif olarak “Onun yerine şu meşhur “IMF’e verdiğimiz borcu geri isteseydik ya!” dedi.

ERDOĞAN VE ÇAĞLAYAN’A GÖNDERME 

Akman’ın yaptığı paylaşımın hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de devrin iktisat bakanı Zafer Çağlayan’ın Türkiye’nin IMF’ye borç verdiğini tabir etmesine bir gönderme olarak yorumlandı.

Dönemin İktisat Bakanı Çağlayan “IMF’ye 23 milyar dolar olan borcun, 1.5 milyar dolara düştüğünü söyleyerek, “Nisan ayında onu da kapatıyoruz. 1 milyar dolar borcu almak için IMF kapısında bekleyen Türkiye, öylesine güçlü bir ekonomik yapıya sahip oldu ki IMF kasasına 5 milyar dolar borç verdi” halinde argümanda bulunmuştu. 

Ancak periyodun üst seviye iktisat bürokratları, 2012 yılında ek kaynak arayışında olan IMF’ye Türkiye’nin 5 milyar dolarlık takviye taahhüdünde bulunduğunu lakin bunun Fon tarafından hiç kullanılmadığını söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.