Böcek ısırığı şişmesine ne güzel gelir? Böcek ısırığı belirtileri nelerdir?

Böcek ısırıkları, gerçekleştiği anda çok fazla hissedilmese de 1-2 saat sonrasında kaşıntı, şişkinlik ve kızarıklığa neden olur. Bu durum bazen kısa müddette geçerken bazen de günlerce devam eder. Böcek ısırığının geçme müddeti böceğin cinsine ve kişinin cilt hassasiyetine nazaran değişkenlik gösterir.

Böcek ısırıkları, yaz aylarında yaygınlaşan ve çoğunlukla kısa müddette uygunlaşan yaralardır. Lakin böceğin tipinden tipine farklılık göstererek kişinin zehirlenmesine ve rahatsızlanmasına neden olmaktadır. Böcek ısırıklarında yapılması gereken birinci müdahaleler, böcek ısırığı şişkinliğine düzgün gelen doğal tedaviler şöyledir:

  • Böcek ısırıkları fark edildiğinde yapılması gereken birinci adım bol su ile ısırılan bölgeyi yıkanmasıdır. 

  • Su ile temizledikten sonra antiseptik bir eserle ısırılan bölgenin yeterlice temizlenmesi gerekir. Antiseptik eser olarak kolonya, elma sirkesi ve nane yağı tercih edilebilir. 

  • Bu süreçler devam ederek yarayı kaşımamaya yarıca itina gösterilmelidir. Bilhassa elma sirkesi, mikropları öldüreceğinden kaşıntı da büyük oranda azalacaktır. 

Böcek ısırıkları bazen fark edilmesi güç olabilir. Birdenbire oluşan baş dönemsi ya da mide bulantısı böcek ısırıklarının belirtisi olabilir. İşte böcek ısırığı belirtileri şöyledir:

  1. İshal

  2. Kusma

  3. Ciltte kızarıklık

  4. Kaşıntı

  5. Şişme

  6. İltihaplanma

  7. Su kabarcıkları

Böcek Isırığı Şişmesine Ne Âlâ Gelir?

Sinek ve böcek ısırıkları enfeksiyon ve iltihaptan kaynaklı olarak şişkinliğe neden olabilir. Bunun anında önüne geçmek ise meskendeki doğal usullerle mümkündür. Böcek ısırığından kaynaklı meydana gelen şişkinlik için buz uygulanması, sirkeli su ile temizlenmesi, aleo vera jeli sürülmesi ve çay ağacı yağı uygulanması tavsiye edilir. Bu süreçler hem yaranın mikrop kapmasına mahzur olur hem de şişkinliğin ve kızarıklığın kısa müddette geçmesine yardımcı olurlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.