Birtakım ötegezegenlerde ömür mümkün

İsviçre’deki Bern ve Zürih üniversitelerinden bilim insanları, dünya dışında hayat arayışına dair yeni bir araştırma yaptı.

Araştırmada, bilim insanları, hidrojen ve helyum elementi bakımından varlıklı olduğu düşünülen kayalık ötegezegenleri inceledi.

Bilim insanları, Güneş Sistemi’ndeki oksijen ve nitrojen üzere elementler bakımından güçlü olan başka gezegenlerin tersine kayalık ötegezegenlerinin pozisyonu sebebiyle daha fazla hidrojen ve helyum elementlerine sahip olduğunu belirledi.

Kayalık ötegezegenlerde yaşama uygun şartların ne kadar sürebileceğine dair yapılan hesaplamalarda bilim insanları, kimi kayalık ötegezegenlerde 8 milyar yıla kadar yaşanabilir şartların bulunabileceğini tespit etti.

“SERA GAZI VAZİFESİ GÖREBİLİR”

Bilim insanları, araştırmada, “Hidrojen ve helyum elementlerinin ağır olduğu gezegenler, hayat için gerekli olan sera gazları açısından yetersiz olabilir lakin bu gezegenlerin atmosferinin gereğince büyük olması durumunda da hidrojen elementi sera gazı vazifesi görebilir” sözünü kullandı.

Ayrıca araştırmacılar, birden fazla ötegezegenin kıymetli ölçüde su hacminin bulunduğu bunun da yüzey sıcaklığını artırarak hayat için gerekli temel ​​koşulları oluşturduğunu belirtiyor.

NASA, 17 Haziran’da Güneş Sistemi yakınındaki cüce bir yıldızın yörüngesinde yer alan, Dünya’ya misal iki kayalık ötegezegen keşfedildiğini bildirmişti.

NASA’nın internet sitesinde paylaştığı datalara nazaran, bu vakte kadar keşfedilen ve onaylanan ötegezegen sayısı 5 bin 44’e ulaştı.

Teyit edilen ötegezegenlerin yüzde 30’u gaz devlerinden oluşuyor. Jüpiter yahut Satürn üzere gazdan oluşan gezegenler bu sınıfta yer alıyor.

Güneş Sistemi dışında, öteki yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlere “ötegezegen” ismi veriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.