Bakan Kurum: Büyük bir felaketin önüne geçtik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki Vilayet Uyum Merkezinde katıldığı toplantının akabinde açıklamalarda bulundu.

Tüm takımların sıkıntıları çözmek için alanda olduğunu belirten Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızın külfetlerini gidermek, sıkıntıları ve meşakkatleri çözmek için tüm bakanlıklarımız, AFAD, Kızılayımız, UMKE’miz, jandarmamız, arama kurtarma takımlarımız, emniyetimiz ve sıhhat takımlarımız Türkiye Aft Planı çerçevesinde alanda canla başla çalışmaktadır. Valilerimizin uyumunda AFAD’la yaptığımız sürecimizi 2 saat temeline nazaran yürütmekteyiz. Şu anda Bozkurt’ta Kastamonu Vilayet Uyum Merkezindeyiz. Yağışları birinci başladığı birinci andan itibaren bilgileri milletimizle bağışlamak için bir aradayız” dedi.

“Vatandaşlarımızın önüne ihtarlar anlık olarak düştü”

İAH’nın haberine nazaran; erken ikaz sistemi sayesinde vatandaşların inançlı alanlara yönlendirilmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Kurum, “Bu birinci kez erken ihtar sistemi devreye girdi. Bu da dünyada nadir ülkelerin uyguladığı bir sistemdir. Kırmızı ikaz verdiğimiz Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop’ta toplamda 13 vilayet AFAD müdürlüğü ve başka vilayet konseyi kuruluş misyonlarından tüm vilayetlerde 4 bin 884 işçi ve 954 araçlarla alandayız. Kastamonu’da sel nedeni ile Küre İkizciler köyü mevkiinde bir vatandaşımız kayıp. Takımlarımız arama çalışmalarını orta vermeden yürütmektedir. Bu selden evvel birinci kere Türkiye’de bu ihtar sistemi devreye girdi Meteorolojiden aldığımız bilgileri AFAD’a ulaştırarak vatandaşlarımızı selden etkileyecek alanlardan bir fiil valiliklerimiz, belediye liderlerimiz ve kaymakamlarımızın koordinesinde uzaklaştırdık. Böylelikle yaşanması olası can kayıplarının önüne geçtik. Vatandaşlarımızın önüne ikazlar anlık olarak düştü ve vatandaşlarımız da tedbirlerini aldılar. Yağışlardan etkilenecek 7 vilayetteki vatandaşlarımıza dikkatli olmaları ve inançlı alanlara intikal etmeleri, dere güzergahlarından uzaklaşmaları için SMS gönderildi. Kırmızı tehlike gördüğümüz alanlar içinde hücresel data iletilerini vatandaşlarımıza gönderdik” diye konuştu.

“İnebolu’da 24 saat içerisinde metrekareye 159 kilogram yağış düşmüştür”

Yağışın boyutuna dikkat çeken Bakan Kurum, “Yaptığımız ölçümlere nazaran, geçen yıl Ağustos ayında yaşadığımız şiddetin çabucak hemen birebirini bu yıl Kastamonu Bozkurt, Abana, İnebolu’da bir fiil görmüş olduk. İnebolu’da 24 saat içerisinde metrekareye 159 kilogram yağış düşmüştür. En çok yağış düşen bölgelerimiz İnebolu, Küre ve Çatalzeytin ilçelerimizdir” biçiminde konuştu.

Yağışlarla ilgili uyardı

Beklenen yağışlarla ilgili ihtarlarda bulunan Bakan Kurum, “29 Haziran saat 06.00’ya kadar da beklenen yağılarımız var. Bursa, Balıkesir kuzey kesitleri, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Amasya ve Ordu etrafları ile Samsun’un iç kısımlarında lokal olarak yağışın kuvvetli olması bekleniyor Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan ikazlara nazaran bu vilayetlerde sarı ikaz verilmiştir. Bu anlayışla AFAD’ımız valilerimiz ile birlikte, bu saydığım vilayetlerde uyumu yapmaktadır” tabirlerini kullandı.

“824 işçiyle bin 180 kardeşimiz tahliye edilmiştir”

Sel bölgelerinde verilen hizmetlerle ilgili bilgi veren Kurum, “Sahada Türkiye Afet Planı çerçevesinde takımlarımız var. Afet sıhhat gurubumuz, ambulans ve UKE takımlarımız olmak üzere toplada bin 955 işçi ve 262 araçla bir fiil vatandaşlarımızın taleplerini karşılamaktayız. 6 vilayette kırmızı düzeyde alarm verdiğimiz bölgelerde 177 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Şu ana kadar 5 bin 114 vatandaşımıza beslenme hizmeti erilmiştir. 5 vilayetimizde jandarmamız, AFAD’ımız, gönüllerimiz de olmak üzere 824 çalışanla bin 180 kardeşimiz tahliye edilmiştir. Gelen talepler doğrultusunda 409 vatandaşımız konuklarımız, oteller ve yurtlarımıza yerleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

“Atılması gereken adımlar atılmış, çalışmalar devam etmektedir”

“Enerji kümesi, bütün vilayetlerde ağır bir halde faaliyet göstermekte” tabirlerine yer veren Kurum, “118 köye 26 bin abone bu sellerden etkilenmiş durumda. Tüm vilayetlerimizde koordineli halde müdahaleler yapılmakta. Haberleşmeye ait 7 baz istasyonu kurulmuş, talepler doğrultusunda vatandaşlarımızın muhtaçlıkları giderilmektedir. Hasar tespit çalışmalarını Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz valiliğimizin koordinesinde ve gelen şikayetler üzerine yapmaktadır. Kastamonu, Bartın’da Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ve etraf vilayetlerden gelen tüm takımlarımızı sevk ettik. Taşınabilir laboratuvarlarımız, dronlarımız, insansız hava araçları ve lazer tarama araçları selden etkilenen alanlarda hazır bir formda beklemektedir. Yol ve köprülerde hasarlar var. Valiliklerin sorumluluk alanlarında, Karayolları Genel Müdürlüğümüz misyon alanındaki yollarda hasar tespit çalışmaları yapılmış, bu çerçevede atılması gereken adımlar atılmış, çalışmalar devam etmektedir” dedi.

“16 binada 36 kısım ağır hasarlı yahut yıkık”

Kapanan köy yolları ile ilgili de bilgi veren Bakan Kurum, “Kastamonu özelinde Cide, Doğanyurt, İnebolu, Özlüce mevkii ve Zarbana köprüsü hasar gördüğü ulaşıma kapanmıştır. Ağlı-Şenbazar ortasındaki Valay-1 köprüsü ile Kesmekayrak köprülerinin dolgusu ziyan görmüş, tamirat çalışmaları devam etmektedir. Selden etkilenen tüm vilayetlerimizde hasar tespit çalışmaları bugün prestiji ile yapılmış, 259 binada bin 554 bağımsız bölüde hasar tespit çalışmaları bugün için yapılmıştır. Bu çerçevede 16 binada 36 kısmın ağır hasarlı olduğu yahut yıkık olduğunun tespitini yaptık. Kastamonu da 2 bina, 3 bağımsız kısım, Bartın’da 7 bina, 29 bağımsız kısmın ağır hasarlı olduğu, Karabük’te 5 bina 12 bağımsız alanın ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Düzce de de 2 bina ve 2 bağımsız kısım ağır hasarlı olarak tespit edildi. Köy yollarımız da kapanmalar var. Derelerin taşması ve dere ıslahlarının bozulması sebebiyle kimi köylerimize ulaşma konusunda dün prestiji ile kasvetler vardı. Bugün prestiji ile gerek DSİ, Tarım Bakanlığımız, Valiliklerimiz köylerimize ulaşım konusunda seferlik anlayışı ile çalışmalarını sürdürmekte. Ulaşımın sağlanamadığı köylerde muhtaçlıklar takımlarımız tarafından karşılanmakta. Altyapı yatırımlarına baktığımızda, Bozkurt ilçesindeki bir mahallemize su verilemiyordu. Verilmeye başlandı. Abana ve İnebolu’ya dünden itibaren kışı olarak su verilmiştir, yarın prestiji ile ilçelere su verilecektir. Şenpazarı’ndaki arızalar giderilmiştir. Kastamonu merkezde kentin yüzde 40’nı besleyen hatta ziyan var. İçme suyu sınırında Vilayetler Bakası ve belediyemiz ortak bir çalışma yürüterek vatandaşlarımızın gereksinimleri giderilecek. Bartın’daki kışı arızalar giderildi, Sinop Türkeli içme suyu sınırındaki arızlar giderildi. Düzce merkezi besleyen içme suyu sınırında da tamir çalışması yapılacak” dedi.

“Büyük bir felaketin önüne geçtiğimizi söyleyebiliriz”

Alınan önlemlerin muhtemel faciayı önlediğini belirten Kurum, “Geçen yıl Kastamonu’da bir sel meydana geldi ve en çok etkilenen ilçemiz Bozkurtumuz olmuştu. Birebir metrekareye düşen yağış bu yıl da yaşandı. Geçen yıl burada aldığımız kararlar sayesinde dere yatağındaki tüm binaların kaldırılması, ilçemizdeki yağmur suyu çizgilerinin yapılası ile yaşadığımız milatla, önlemlerle yıkımın, zararın büyümesine mahzur olunmuştur. Büyük bir felaketin önüne geçtiğimizi söyleyebiliriz” formunda konuştu.

“Seferberlik ruhu içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Devletin tüm kurumları ilse alanda olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, “Milletimizin şunu yeterli bilmesini isterim; Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda devletimizin tüm kurumları, kusursuz bir biçimde bir uyum içerisinde, ilgili tüm bakanlıklarımızın, yetkili kuruluşlarımızın takviyeleri ile vatandaşımız ve milletimizle seferberlik ruhu içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Milletimizin acılarını dindirebilmek, muhtaçlıklarını giderebilmek için 7 gün 24 saat temelli çalışıyoruz. Bu işler tamamlanana kadar bütün gruplarımız alanda olacak. Hasar tespit çalışmaları yapılmaktadır, daha evvelki afetlerde, sellerde olduğu üzere vatandaşlarımızın tüm yaralarını saracağımızı söz ediyorum” diyerek selden etkilenenlere “geçmiş olsun” dileklerinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.