41 bayanın doğurganlık tedavisinde kendi spermini kullanan jinekoloğun ‘genetik bozukluğu olduğu ortaya çıktı’

Science Photo Library

Doğurganlık tedavisi sırasında kendi spermlerini kullanan Hollandalı jinekolog Jos Beek’in sanıldığı üzere 21 değil en 41 çocuk sahibi olduğu belirlendi.

Beek’in ender görülen bir genetik bozukluğun taşıyıcısı olduğu ve bunu kendi spermleri sonucu dünyaya gelen çocuklara da aktardığı ortaya çıktı.

Hollanda’nın Leiden kentinde 1973 – 1986 yılları ortasında, bayan hastalıkları ve doğum uzmanı (jinekolog) olarak çalışan Dr. Jos Beek’in, doğurganlık tedavileri sırasında kendi spermlerini kullandığı ve en az 21 çocuğun babası olduğu biliniyordu.

Ancak hastane tarafından yapılan araştırma, Hollandalı hekimin, en az 41 çocuğun babası olduğunu ortaya koydu.

Prof. Dr. Didi Braat başkanlığındaki bağımsız komite tarafından yapılan araştırma, Dr. Jos Beek’in ender görülen bir genetik bozukluğu olduğunu da belirledi. Doğurganlık tedavisi sırasında Beek’in kendi spermlerini verdiği annelerden birinin de tıpkı genin taşıyıcısı olduğu ve bunun önemli sonuçlar yarattığı tespit edildi.

Prof. Dr. Braat’a nazaran, Beek’in uyguladığı doğurganlık tedavisi sonucu 2 defa çocuk sahibi olan bir anne, 1 yaşına basmadan her iki bebeğini de kaybetti.

Hastane, 1990 yılında ikinci çocuğun vefatının akabinde bir araştırma yaptı ve mevt nedeninin “genetik anormalliğe” bağlı olduğunu saptadı. Hastanenin bağlı olduğu sıhhat kümesi yöneticisi Peter Jue, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada çocukların bu durumu bilmesinin kıymetli olduğunu söyledi.

Jue bu nedenle, Jos Beek tarafından tedavi edilen ebeveynler ile bağışçı spermi yoluyla doğan çocukları bir sefer daha hastaneye başvurmaya çağırdı.

İlk araştırma, 1973 ile 1986 yılları ortasında vazife yaptığı belirtilen Jos Beek’in, en az 1990 yılına kadar doğurganlık tedavisi uyguladığını ortaya çıkardı. Hastane laboratuvarı 1986 yılında diğer bir yere taşındığında, Beek’in de doğurganlık tedavisine son verdiği sanılıyordu. Hollandalı hekimin spermleri ile en büyük çocuğun 1975, en küçük çocuğun da 1990 yılında doğduğu belirlendi.

Bu nedenle, Hollandalı tabibin spermleri sonucu daha fazla çocuğun dünyaya gelmiş olabileceği düşünülüyor.

Doktorun kendi spermlerini kullanırken genetik bir bozukluğa sahip olduğunu bilip bilmediği ise meçhul.

81 ÇOCUĞUN BİYOLOJİK BABASI OLAN BİR TABİP DAHA

Reuters 2017 yılında hayatını kaybeden Dr. Jan Karbaat’ın 81 çocuğun biyolojik babası olduğu ortaya çıkmıştı.

Araştırma raporunda, “Beek bir yandan hastalarıyla çok ilgiliydi ve onlara yardım etmek istiyordu, başka yandan muazzam bir hırs ve itibar tutkusu nedeniyle kendini bağışçı olarak çok uygun buldu” dendi.

Leiden yakınlarındaki Leiderdorp’ta bulunan Elisabeth Hastanesi’nde 25 yıl vazife yapan Jas Beek, 2019 yılında hayatını kaybetti.

Jos Beek, Hollanda’da doğurganlık tedavilerinde kendi spermini kullandığı bilinen beşinci tabip. Bu olay, birinci olarak 2017 yılında hayatını kaybeden Dr. Jan Karbaat davasıyla ortaya çıktı.

Karbaat’ın, doğurganlık tedavisi sırasında kendi spermlerini verdiği en az 81 çocuğun biyolojik babası olduğu belirlendi.

Bir öbür Hollandalı jinekolog Jan Wildschut da, Zwolle kentindeki Sophia Hastanesi’nde doğurganlık tedavisi gören bayanlarda kendi spermlerini kullandı. 2009 yılında ölen Wildschut’un en az 47 çocuğun biyolojik babası olduğu biliniyor.

Den Bosch kentinde Dr. Henk Nagel ve Elsendorp’dan Dr. Henk Nagel’in de doğurganlık tedavilerinde kendi spermlerini kullandıkları saptandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.